Vitamín C - časť 1.
Vitamín C
História : rok 1747 škótsky lekár James Lind testoval citrusové ovocie na britských námorníkoch a objavil liek proti skorbutu .
Rok 1928 – bola identifikovaná v citrónovej šťave aktíva zložka – vitamín C.
Rok 1937 - Dr. Albert Szent-Gyorgyi ako prvý laboratórne izoloval kyselinu askorbovú .
Linus Pauling – laboratórne syntetizoval kyselinu askorbovú .
Obidvaja vedci sa dožili 93 rokov pričom Linus Pauling vypočítal , že ľudský vek by bolo možné predĺžiť o 15-20 rokov keby sa dodržiavali tieto zásady :
- Denne zabezpečiť príslušné množstvo vitamínu C
- Denne prijímať vitamín E
- Zabezpečiť potrebné množstvo iných vitamínov a minerálov
- Obmedziť množstvo konzumovaných sacharidov , najmä cukru
- Nefajčiť
Vitamín C je rozpustný vo vode . Náš organizmus kyselinu askorbotovú nedokáže sám syntetizovbať, vďaka tzv. genetickému omylu ktorý odobral ľuďom schopnosť , ktorú majú takmer všetky ostatné živočíchy.
Vitamín C a obranyschopnosť – Biele krvinky hrajú dôležitú úlohu pri boji proti chorobám a práve vitamín C ich aktivuje .
Vitamín C a prechladnutie – pri infekciách sa zvyšuje spotreba vitamínu C dvadsaťkrát až štyridsaťkrát . Jeho prítomnosť mobilizuje obranné sily proti prechladnutiu a infekčným chorobám ? najužitočnejší je vtedy, keď prvú dávku užijeme okamžite pri prvých príznakoch prechladnutia. Vitamín C pomáha výrazne lepšie zvládať infekcie dýchacích ciest aj u starších ľudí. Pri epidémiách prechladnutia a chrípok, je preventívnou dávkou až 200mg denne ale len počas obdobia ohrozenia .
Vitamín C a cholesterol – vitamín C sa zúčastňuje na odbúravaní cholesterolu v pečeni a urýchľuje jeho premenu na žlčové kyseliny . Na tomto základe sa vyvinul liečebný postup založený na vysokých dávkach vitamínu C. Dôležitú úlohu hrá aj dostatočný prísun ďalších látok, najmä vitamínu E a kyseliny nikotínovej.
Vitamín C a zdravé srdce – nedostatok vitamínu C ma vplyv na vznik srdcového infarktu a mŕtvice, vyvolaných krvnými zrazeninami , pretože znížená hladina tohto vitamínu zvyšuje riziko ich tvorby . Vitamín C aj spevňuje a udržiava pružné steny ciev od žíl až po kapiláry. Choré srdce potrebuje značné množstvo vitamínu C, takže niekedy spotrebuje všetok vitamín v organizme a na ostatné činnosti a funkcie ho už niet . To môže mať vplyv na celkovú imunitu organizmu , a teda na zvýšenú náchylnosť na rozličné , aj veľmi vážne choroby . Je dokázané , že pacienti s infarktom myokardu majú nízku hladinu vitamínu C v sére.
Vitamín C a rakovina – mnohé štúdie potvrdzujú, že vitamín C spomaľuje rast nádorov , vo veľkom počte štúdii sa potvrdilo, že tento vitamín chráni preventívne pred rakovinou, a to najmä rakovinou pažeráka , pankreasu , žalúdka, konečníka, a kŕčka maternice, tak isto znižuje aj tvorbu karcinogénnych látok, ktoré vznikajú v pokožke pri nadmernom slnení.
Vitamín C a hojenie - vitamín C ma vplyv na hojenie rán vrátane operačných, zlomenín a popálenín a taktiež pomáha pri vstrebávaní modrín.
Vitamín C a alergia – vitamín C je prírodné antihistaminikum a pomáha predchádzať alergiám zároveň pomáha aj pri liečbe a prevencii astmatických príznakov.
Vitamín C a zrak – vitamín C pôsobí pri liečbe zeleného zákalu (glaukómu) a môže liečivo pôsobiť aj na sivý zákal (kataraktu).
Vitamín C a dlhovekosť – vitamín je silný antioxidant . Pauling sa dožil 93 rokov, hoci mu bola krátko pred šesťdesiatkou diagnostikovaná rakovina. Pauling svoju dlhovekosť jednoznačne pripisoval pravidelnému prísunu vitamínu C. O svojich výskumoch vydal v 50. a 60. rokoch minulého storočia bestseller. Ľudia v Amerike začali masívne užívať vitamín C podľa inštrukcií v knihe. Výsledkom bolo, že sa v tom čase znížila úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia až o 50 %.
Vitamín C a detoxikácia organizmu – vitamín C odstraňuje vedľajšie účinky mnohých liekov napr. acylpyrínu , barbiturátov, histaminík a sirupov na odkašliavanie a zvyšuje ich liečivé účinky. Má chelatačné vlastnosti , to znamená, že dokáže viazať ťažké kovy , spolu so zinkom pomáha chrániť organizmus pred účinkami exhalátov.
Zdroj : Liečivá sila vitamínov a minerálnych látok - Jarmila Mandžuková , Mikro-nutrienty - Uwe Grôber, www.naturevia.sk