Kúpeľe - rôzne
Osviežujúci voňavý kúpeľ
Kvety ďateliny lúčnej , kvety rumančeka , vňať bazalky, vňať dúšky materinej.
Všetky bylinky zmiešame rovnakým dielom 3-5 hrstí z tejto čajoviny prelejeme vriacou vodou 2-3 L , po 20 minútach zápar scedíme a nalejeme do vane s teplou vodou.
Kúpeľ na vzpruženie
3 hrste rozmarínu , 1 hrsť čerstvých lupienkov ruže , 1 hrsť kvetov levandule
Bylinky spolu zmiešame , zabalíme do vrecka a ponoríme do vody na príjemný kúpeľ , ktorý vzpružuje , otvára póry a osviežuje pokožku.
Kúpeľ na prekrvenie a osvieženie s mierne dezinfekčným účinkom
40g mäty , 10 g levandule, 50 g dúšky materinej, 40 g kvetou rumančeka , 40 g listou šalvie , 40 g koreňa puškvorca. Čajovinu prelejeme vriacou vodou , po 20 minútach scedíme a vlejeme do vane s vodou.
Levanduľový kúpeľ
50g kvetou levandule na jednu vaňu.
Kúpeľ má dezinfekčný účinok je veľmi osviežujúci, upokojujúci , prináša pocit uvoľnenia ,zlepšuje prekrvenie.
Kúpeľ z mäty a rozmarínu
Zmiešame tri hrste vňate mäty a 1 hrsť listov rozmarínu . Kúpeľ ma chladivý , utišujúci účinok , preto je vhodný počas horúcich letných dní. Oživuje tiež krvný obeh a čistí póry . účinok kúpeľa sa stupňuje , keď si do vane pridáme šťavu z 1 alebo 2 citrónov. Môžeme si pripraviť aj kúpeľ iba z mäty , pričom použijeme na jednu vaňu 100 g vňate alebo listov mäty . kúpeľ ma dezinfekčný , upokojujúci a chladivý účinok .
Medovkový kúpeľ
Môžeme použiť listy aj vňať. Na 1 vaňu vody použijeme asi 100-150g bylinky , z čerstvej rastliny môžeme použiť aj viac. Kúpeľom môžeme dosiahnuť príjemné uvoľnenie , preto je vhodný večer pred spaním . Má príjemnú citornovú vôňu a odporúča sa pri nervozite , migréne , ale aj proti menštruačným kŕčom. Vhodný je najmä pre unavenú starnúcu pokožku.
Kúpeľ z paliny abrotskej
½ kg vňate paliny prelejeme 2 L vriacej vody , necháme 20 minút lúhovať a scedený zápar nalejeme do teplého kúpeľa . Kúpeľ si robíme najviac dvakrát za týždeň. Pôsobí na prekrvenie pokožky , má protizápalový a dezinfekčný účinok, pomáha najmä proti plesňovým chorobám
Kúpeľ z pamajoránu
Pripravíme si zápar asi z 250 g vňate pamajoránu a 2-3 L vriacej vody . Scedený zápar vlejeme do vane . kúpeľ je vhodný proti vyrážkam, používa na nečistú pokožku tela aj hlavy
Podbeľový kúpeľ
Pripravíme si zápar z listov podbeľa . Na obklady použijeme na 1 L vody 20 g byliniek . Na jednu vaňu vody stačí 200 g byliniek . Bylinky zalejeme asi 2 L vriacej vody a necháme 20 minút vylúhovať . Po scedení zápar vlajeme do kúpeľa . Kúpeľ je výborný pre mastnú a podráždenú pokožku . Obsahové látky podbeľa – slizy , triesloviny a síra sú veľmi vhodné na vyčistenie pleti.
Kúpeľ z rebríčka obyčajného
Na jeden kúpeľ použijeme zápar z 250 g vňate rebríčka . Rebríček používame aj na omývanie pleti , obklady a podobne , pričom si pripravíme zápar preliatím 5 polievkových lyžíc bylinky 2 litrami vody. Zápar necháme odstáť 20 minút a po scedení ho hneď použijeme . Má protizápalový , hojivý a antibakteriálny účinok. Sťahuje rozšírené póry a je veľmi vhodný na mastnú nečistú pleť.
Kúpeľ z repíka lekárskeho
Pripravíme si zápar z 200 g vňate repíka v 3 litroch vody .
Po 20 minútach zápar scedíme a nalejeme do vane naplnenej vodou. Kúpeľ má sťahujúci hojivý , čistiaci a dezinfekčný účinok , používa sa na mastnú nečistú pleť .
Rozmarínový kúpeľ
Pripravíme si zápar z 50 g listov rozmarínu na 2 l vody , ktorý vlejeme do vane naplnenej vodou . Kúpeme sa v nej iba 10 minút. Kúpeľ pôsobí na kožu dezinfekčne , osviežujúco a vzpružujúco . Preto ho račej nepoužívame večer , lebo môže byť príčinou nespavosti. zápar na obklady sa pripravuje z 10 g na 2,5 dl vody . U mnohých ľudí Rozmarín môže vyvolať alergické vyrážky
Rumančekový kúpeľ
Kúpeľ si pripravíme podľa základného receptu . Na jednu vaňu vody použijeme 150 – 200 g kvetov rumančeka . Často si však pripravujeme z rumančeka len čiastkový kúpeľ s úmerne menším množstvom byliniek. Silice z rumančeka majú protizápalový , hojivý , zmäkčujúci , dezinfekčný a utišujúci účinok . Osvedčuje sa najmä pri mastnej nečistej pokožke .
Utišujúci kúpeľ na dobrý spánok
Potrebujeme asi 100 g kvetov rumančeka a 100 g kvetov lipy , Bylinky zmiešame , prelejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 20 minút , pod pokrievkou. Po scedení tekutinu vlejeme do kúpeľa . po kúpeli si hneď ľahneme do postele . Kúpeľ je zvlášť vhodný večer , keď sa cítime vysilení , prepracovaný a nervózny. Zároveň uvoľňuje kŕčovitosť a očisťuje pleť.
Z lipového kvetu si môžeme urobiť aj regeneračných kúpeľ. Zmiešame zápar za 100 g kvetov lipy a odvarom 100 g koreňa lopúcha a po scedení vlejeme do vane .