Horčík
HORČÍK
Názov Magnézium, Mg
Všeobecne
Telo dospelého človeka obsahuje 25 až
Koncentráciu horčíka v krvi reguluje hormón štítnej žľazy tyroxín, jeho vstrebávanie v tenkom čreve podporuje vitamín D a naopak, môže byť brzdená draslíkom, fosforom, alkoholom, stravou bohatou na bielkoviny a tuky a nedostatkom vitamínov B1 a B2 .
Funkcie:
· podieľa sa na mineralizácii kostí
· tvorbe okostnice a zubov, skloviny zubov
· významný pre tvorbu nechtov, vlasov a pokožky
· aktivuje viac ako 300 enzýmov
· má vplyv na výkonnosť, najmä srdcového svalu
· pomáha získať a využívať slnečnú energiu
· stabilizuje homeostázu organizmu
· prispieva k správnej funkcii prostaty
· posilňuje pri zlom trávení
Denná potreba
Denná dávka je 350 mg, u detí 250 mg a u tehotných žien 450 mg.
Výskyt
Zdrojmi sú: pšeničné klíčky, pšeničné otruby, orechy - mandle, paraorechy, sezamové semená, vlašské orechy, arašidy, pivovarnícke droždie, morská soľ.
Príznaky pri nedostatku
Nedostatok horčíka spôsobuje nepravidelný srdcový rytmus, srdcové infarkty, ochabnuté svaly, slabosť, záchvaty kŕčov, zväčšovanie prostaty, nočné pomočovanie a obličkové kamene. Pri jeho nedostatku dochádza k poruchám obehového systému a zvyšuje sa výskyt novotvarov.
Nedostatok horčíka môže byť prejavom cukrovky, ale aj dôsledkom konzumácie alkoholu, užívania diuretík, hnačiek, prítomnosti vysokého množstva zinku a vitamínu D, ktoré zvyšujú spotrebu horčíka.
Príznaky pri nadbytku
U zdravého človeka nemá žiaden škodlivý vplyv, pretože nespotrebované množstvo sa vylúči stolicou, močom a potom. Pri dlhodobom predávkovaní, to znamená pri preťažovaní obličiek, sa jeho vylučovanie oslabí a v dôsledku narušenia vyváženého pomeru draslíka a horčíka vznikajú poruchy nervovej sústavy, svalová slabosť, zmätenosť, dýchacie ťažkosti, rapídne zníženie krvného tlaku a závraty.