Masáž
Masáž
Použitie dotyku rúk na vyvolanie fyzickej a duševnej pohody je jednou z najstarších foriem prírodnej liečby. Pri masáži sa používajú najrôznejšie dotyky, tlaky, trenie a hladkanie, ktoré dokážu stimulovať či uvoľňovať svaly, zlepšovať krvný a lymfatický obeh.
Hmat je jedným zo základných zmyslov. Lekári v antickom Grécku a Ríme často odporúčali liečenie masážami, počas stredoveku však táto liečba z Európy prakticky zmizla. Znovu sa stala populárnou až v prvej polovici 19. storočia, vďaka Švédovi Perovi Henrikovi Lingovi, ktorý vyvinul pohybovú liečbu, známu aj ako švédska masáž.
V 20. storočí sa vyvinulo veľa rôznych spôsobov masáže. Niektoré sú dovodené do Lingovej metódy, iné ovplyvnila čínska a japonská medicína. Čo však majú spoločné, je, že všetky prospievajú svalovému systému tým, že uvoľňujú napäté svaly a ochabnuté svaly, naopak, tonizujú. Okrem toho majú ďalšie účinky, pretože podporujú krvný a lymfatický obeh. Podľa čínskych liečiteľov masáže podporujú aj tok životnej energie „čchi“ v sieti kanálov – meridiánov – do všetkých častí tela, takže ich možno používať na liečenie najrozličnejších chorôb.
Pred odbornou masážou , je dobré, ak nebudete požívať alkoholické nápoje a aspoň dve hodiny pred ňou nebude nič jesť.
Masáž sama o sebe môže mať rozličné podoby, v závislosti od vašich zdravotných problémov. Masáž nie je bolestivá, aj keď nemusí byť vždy príjemná.
Po masáži sa môžete cítiť uvoľnení, či plní energie. Na úplné vychutnanie masáže je dobré dať si po nej teplý kúpeľ a poriadne sa vyšúchať uterákom.
Masáž je najúčinnejšia v uvoľnenej atmosfére, v teplej a tichej miestnosti. Aby bola masírovaná osoba naozaj v teple, prikrývajú sa osuškou tie časti tela, ktoré práve nie sú masírované.
Vyvarujte sa!
Ak máte horúčku, radšej masáž vynechajte.
Ak ste prednedávnom prekonali operáciu, nie je vhodná masáž v mieste zákroku ani v jeho okolí.
Nedajte sa masírovať krátko po jedle alebo po požití alkoholu v ten istý deň.
Pomliaždené alebo zapálené miesta sa nesmú masírovať – na zadnú stranu kolien alebo na kosti nie je vhodné vyvíjať tlak.
Počas tehotenstva alebo pri jeho plánovaní je možné používať iba veľmi jemný tlak, nikdy sa nesmie masírovať podbruško a spodná časť chrbta. Vždy sa poraďte so svojím gynekológom.
Ak sa liečite na nejaké ochorenie alebo ak trpíte nevysvetlenými bolesťami, opuchmi alebo iným ochorením, poraďte sa s lekárom, či je masáž vhodná.