Choď na obsah Choď na menu
 


BANKOVANIE

11. 11. 2008

Bankovanie                      

Obrázok

 

 

Bankovanie  je súčasť  tradičnej čínskej medicíny ,  je to alternatívna  liečiteľská metóda , ktorá využíva spojenie akupunktúrnych dráh  s vnútornými orgánmi .

Bankovanie ako liečebná metóda bola známa už v stredoveku.

Prikladanie  baniek bolo obľúbeným druhom "odvádzacej liečby", podobne ako pri púšťaní žilou alebo pri použití pijavíc, kedy sa  z organizmu odvádzali jedovaté látky.
O liečení s bankami sa zmieňuje  v roku 120 slávny rímsky lekár Galenus. Paracelsus v prvej polocivi 16. storočia kde napísal:

"Kde príroda spôsobila bolesť, tam nahromadila škodlivé látky. Pokiaľ nie je sama schopná tieto látky odstrániť, musíme jej prísť na pomoc a urobiť v týchto miestach umelý otvor".

Pod samotnou  metódou bankovanie rozumieme prikladanie sklenených   nádobiek - baniek  s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku.  Používa sa  nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k  zmierneniu vnútorných problémov . Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej miere  aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie. Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky? Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje.

 

Bankovanie je vhodné aplikovať pri svalových spazmoch, závratoch, bolestiach hlavy (až migrenóznych stavoch), reumatizme, astme, hypertenzii, kožných problémoch, celulitíde, paréze tvárového nervu, chronickej únave, nočnom pomočovaní a ďalších diagnózach.

 

                 Rozoznávame  4 druhy liečenia bankami:

Suché bankovanie sa aplikuje na zle prekrvených zónach a zníženom väzivovom napätí. Dobré výsledky sa dosahujú pre chronických stavoch, stavoch slabosti, kŕčovitých ochoreniach dutých orgánov, poruchách krvného obehu končatín alebo oblastí podkožného tkaniva.

 

Krvavé bankovanie sa aplikuje u ľudí so zvýšeným množstvom telovej tekutiny a krvi. Bankou sa odsáva malé množstvo krvi povrchovým narezaním kože na presne určenom mieste na chrbte, čo následne vedie k pozitívnemu ovplyvneniu cirkulácie krvi a lymfy v mieste odsávania ako aj odstráneniu napätia v reflexnej zóne.
 

 

Bylinné bankovanie , používajú sa bambusové banky ktoré sa varia spolu s bylinkami určenými na danú chorobu . Bambusové banky nasiaknu bylinkami a prenesú svoje liečivé účinky na pacienta .Tato metóda sa používa pri napadnutí tela  vonkajším chladom, vlhkom  a vietorom, ktorý spôsobili bolesť a stuhnutosť  v oblasti šije a ramena. Tento druh bankovania nie je vhodný pre deti dá sa však  vhodne použiť u starších pacientov. Metóda je náročná na čas a prípravu.

 

 

Vodné bankovanie , používajú sa sklené alebo bambusové banky naplnené z jednej tretiny vody .Táto metóda rozptyľuje sťaženú energiu pľúc a reguluje ju, a rozpúšťa hlien. Z tohto dôvodu sa uplatňuje pri liečbe ASTMY.

                            Postup pri bankovaní

Pred bankovaním vyhľadáme na chrbte  bolestivé, chladné a horúce miesta, hrčky a zatvrdliny a podľa toho sa rozhodneme, kde umiestnime banky. Pri bankovaní   vnútorných  orgánov , vyberieme  príslušnú  zónu, alebo  vhodné body na meridiáne príslušného orgánu.

Pred bankovaním prevedieme krátku zahrievaciu masáž vhodným masážným  olejom obsahujúcim napríklad:  éterický  olej borievkový /jalovcovým/, ktorý podporuje pohyb lymfy a prečistenie organizmu, prípadne použijeme aj levandulku, grep, alebo lemongras, ktorý vynikajúco hojí popraskané cievky.

Ak je telo dostatočné uvolnené , prejdeme s aplikácii baniek na pokožku. V banke vytvoríme podtlak , horením, vriacou vodou alebo použitím ručných či mechanických pump. Najčastejšie používaný postup je horením kde sa  do samotnej banky aplikujeme plameň , ktorý vytvoríme z namotanej vaty na pinzete vloženej v 95% alkohole.

Banky  prisajeme  na vybrané miesta. U pacientov ktorým sa táto metóda aplikuje prvý krát sa do poručuje  banky  ponechať  5 – 8 minút. Pri opakovaných sedeniach sa zvyšuje čas pôsobenia baniek na 15 – 25 minút.

Banky pôsobia fyzikálne, ale i metabolicky tým, že ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených aplikácii.

Okrem chrbta môžeme pri určitých liečebných procesoch prikladať banky aj na hrudník, brucho, podbruško, stehná, lakte, kolená i chodidlá.

Po pôsobení  jemne zložíme a na záver premasírujeme .

Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky, a odľahčuje obličky.

Obvykle sa do poručuje jedno sedenie týždenne .

Veľmi účinná na prekrvenie a úľavu od menších bolestí chrbta alebo kĺbov je banková masáž.

 

Väčšiu banku prisajeme na dobre naolejovanú pokožku, a masírujeme s ňou pozdĺž chrbta,

aj priečne, vynikajúco pôsobí masáž pozdĺž dráhy močového mechúra a okolo trapézov.

 

 

Indikácie:

 • Gynekologické krvácanie , vynechávanie menštruácie a nepravidelná

menštruácia, krvácanie z nosa, nadúvanie

 • Bolesti a poruchy v pohybovom systéme, krk, plecia, lakte, kríže,bedrá
 • Bolesti ocí , uší , tváre , trojklanný nerv
 • Bolesti obliciek , mocových ciest, mocového mechúra, pohlavných orgánov
 • Dýchacie cesty, hlasivky , priedušky , astma
 • Zažívacie orgány a problémy
 • Srdce, cievy, nízky tlak
 • Zlepšenie imunity , hormonálneho a lymfatického systému

Účinky:

 1. Vplyv na kožu.
  Fyzikálne podnety totiž pôsobia priamo na vlasovú cibuľku a rozširujú krvné cievy. Prostredníctvom mierneho ťahu sa zrýchluje tkáňový metabolizmus v koži, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliazok i kožné dýchanie a zvyšuje sa prísun živín do tkanív. Podstatou liečby bankami nieje len odstránenie stagnujúcej starej krvi z pokožky, ale aj vyčistenie kožného povrchu od jedovatých látok.

 

2.  Vplyv na svaly.
ťah vyvíjaný pri bankovaní, stimuluje kožné kapiláry, čo aktivuje funkciu krvných ciev vo svaloch. Rozšírenie ciev vo svaloch uľahčuje prietok krvi: tým sa odstráni miestna stagnácia krvi, dôjde k významnému zlepšeniu stavu napr. u tzv. zamrznutého ramena. Okrem toho sa upravuje aj lymfatický tok.

 

 1. Vplyv na kĺby.
  Jedna z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej - medziklĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.

 

 1. Vplyv na tráviacu sústavu.
  Väčšina pacientov po bankovaní pociťuje hlad. Tráviace orgány, zvlášť slezina a žalúdok, sú najdôležitejším \"motorom\" organizmu. Sacia sila ľahkého podtlaku v bodoch na bruchu stimuluje vnútorné orgány, zlepšuje perilstatiku a sekréciu aj kvalitu tráviacich štiav. Tým sa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Bankovanie je teda účinné pri chronických ochoreniach žalúdka a čriev a zápchy.

Celkové účinky bankovania.

 

Čistenie krvi.
Následkom podtlaku a sania sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, dochádza pri tom k prechodnému vzniku drobných hematómov. Môžeme tak zmierniť kongesciu, uľahčiť tok krvi a zabrániť pozápalovej extravazácii v tkanivách. Zlepšenie toku krvi je teda najdôležitejším účinkom tejto liečebnej metódy, ktorá sa dá úspešne využiť pri ošetrení zatvrdnutých arterií, zmrznutého ramena a pod.


Účinky na nervový systém.
Bankovanie stimuluje kožné senzitívne nervy, dochádza aj k ovplyvneniu zón kontrolovaných odpovedajúcimi nervami. Pri ošetrovaní chrbta dochádza k priamemu ovplyvneniu strednej línie (spinálnych a parasympatických nervov) a vedľa toho sympatickej inervácie. Dráždenie má dobrý vplyv nielen na autonómny nervový systém, ale taktiež na rôzne orgány nimi riadené. Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.

 

Kontraindikácie:

 • Hemofília (krvácavosť)
 • Krehké cievy
 • Leukémia a nádory + kontraindikácie z klasickej masáži

 

Bankovať sa nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom.

 

Ak máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, poraďte sa pred bankovaní  s vaším lekárom.

 

Obrázok

Obrázok

Obrázok


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Bankovanie

(Monika, 12. 10. 2012 23:06)

niečo užasné...mám stuhnuté svalsvo chodim pravidelne každý mesiac už rok -chválim a podotýkam že žiadna bolest*ja pri tom relaxujem...

trombofilia

(Katka, 2. 4. 2012 10:00)

Mozem mi niekto povedat, ci môzem ist na bankovu masaz, ked mam vrodenu trombofiliu, faktor V Leiden? Vdaka za odpoved.

Bankovanie

(Adka, 4. 8. 2011 9:18)

Bol som na bankovani asi pred tyzdnom, ale ziadna bolest ako popisuje JAJA.

hrozna bolest

(jaja, 18. 1. 2011 13:39)

a hlavne ta bolest potom a na druhy den ,ani ruky nmozem zdvihnut ..vsetko boli, stipe,...

banky

(Rado, 9. 5. 2010 14:40)

Bankovanie je uzastna vec, chodim na to tak raz za 3 mesiace, citim sa potom perfektne, osobne si myslim, ze je to lepsie ako masaz, myslim tym jeho ucinky, rozhodne treba vyskusat, hlavne ked mate pocit ze mate uplne stuhnuty chrbat.

komentar

(Maja, 4. 12. 2008 20:38)

Toto musim vyskusat isto sa na to objednam