Dni Vodnára
Dni Vodnára
Prvok: vzduch
Časť rastliny: kvet
Sila: vzostupná
Výživová akosť: tuky
Časť tela: predkolenie
Telesný orgán, systém: žľazy s vnútorným vylučovaním
Pri dorastajúcom Mesiaci: august až február
Pri ubúdajúcom Mesiaci: február až august
Charakteristika:
Kvalita dní je ľahko-vzdušná. Môže pôsobiť premenlivo nielen na počasie, ale aj na energiu ako takú. Meditačná farba je bledomodrá až tmavomodrá.
Psychika:
Máme tendenciu na vzletné, nespútané správanie, uplatnia sa aj intuitívne myšlienky. Keď na intuíciu dáme v týchto dňoch, môže sa nám to vyplatiť. Nestrpíme však žiadne spútavanie, ťažko sa nám dodržujú predpisy, či príkazy nadriadených. Ľahko tiež môžeme prepadnúť nervozite a stresu.
Prevláda citová nezávislosť, odstup, potreba slobody vo vzťahu. Idealizmus, humanita, záujem o nekonvenčné veci. Vášne sú oslabené. Pri zlých aspektoch strach z citovej väzby a nezávislosť za každú cenu.
Ľudia sú počas týchto dní veľmi otvorení a tvoriví. Preto je vhodná najmä tímová práca či iné kolektívne aktivity a tiež nadväzovanie nových priateľstiev či posilnenie starých...
Zdravie:
Znamenie ovplyvňuje:
- najmä predkolenie a priehlavkové kĺby
- žily – najmä varixy na dolných končatinách
Nevhodné:
- dlhé státie na nohách
- namáhavé túry a horské výstupy
- operácie a zákroky v týchto dňoch a v čase od 20. januára do 18. februára, najmä operácie kŕčových žíl
- všetky činnosti, ktoré výrazne zaťažujú predkolenie
Odporúčame:
- výškové polohovanie nôh
- regeneračné kúry a užívanie doplnkov zdravej výživy, ktoré pozitívne pôsobia na dané orgány v čase pribúdajúceho Mesiaca
- obklady a zábaly predkolenia pri kŕčových žilách
- relaxačné prechádzky, relaxačné bicyklovanie, jemné masáže predkolenia a priehlavkov
- detoxikačné kúry na dané orgány v čase ubúdajúceho Mesiaca
Výživa:
Vodnár je tiež ovplyvnený ľahkosťou spaľovania i využitia tukov. Preto si môžeme dopriať aj mastnejšie jedlá, smotanu, šľahačku, no vhodnejšie by predsa len boli rastlinné oleje – najmä panenské. Zo zeleniny sú vhodné ružičkový kel, karfiol, brokolica, artičoky. Po tieto dni by sme mali do stravy zaradiť aj potraviny s obsahom rutínu a iných živín, prospievajúcich najmä kŕčovým žilám. Sú so najmä pohánka, pšeničné klíčky, grepy a iné citrusové plody. Dni sú vhodné najmä na tímovú prácu – nevynímajúc prípravu jedla. Skúsme teda do varenia zapojiť svojho partnera či deti – v tieto dni máme šancu, že nám od hrncov určite neutečú a veľa sa priučia. Trúfnuť si pritom môžeme aj na komplikovanejšie jedlá.
Z bylinných čajov a nápojov zaraďme do jedálnička najmä čaje a nápoje z kvetov – bazové, lipové, harmančekové, z lupienkov ruže stolistej a pod.
Záhrada a hospodárske práce:
Vhodné:
- pletie, kyprenie pôdy
- mierne prihnojovanie kvetín, ktoré slabo kvitnú
- zber byliniek priaznivo pôsobiacich na dané orgány
Nevhodné:
- všeobecne nie je vhodný čas na záhradné práce, či práce na poli alebo v lese
- presádzanie sadeníc, pikírovanie