Vývoj Čaju v Číne
Vývoj Čaju v Číne :
Za čias dynastie CHAN (206 pred.n.l.- 220 n.l.) slúžila čajová rastlina predovšetkým ako liek , potrava a obetný dar . Zelený čaj bol pre Číňanov účinným liekom proti únave , bolestiam hlavy, problémom s koncentráciou a zrakom, reume a ochoreniam močového mechúra .
Prvý čajový majster
Počas dynastie TANG (618-907) bol liečivý nápoj- čaj- odľúbený pre jeho povzbudzujúce účinky predovšetkým u mníchov, spisovateľov , poetov a maliarom. Tvorili piesne , básne a príbehy , ktoré sa zachovali dodnes . Boli to časy LU JU , najväčšieho čajového majstra . Vyrastal v istom budhistickom kláštore ako sirota . Jeho veľkou láskou boli divadelné hry, písanie a veda o čaji . Jeho záznam o počiatkoch čaju vznikol v ôsmom storočí a obsahuje viacero zväzkov. V jeho rozprave , nazývanej aj Liečivé písmo čaju , sa uvádza 24 rôznych rekvizít na prípravu čaju, ako sú šálky na pitie čaju alebo porcelánové nádoby na varenie vody . Autor chválospevu na zatiaľ najobľúbenejší nápoj bol počas mnohých generácií uctievaný ako patrón na ochranu čaju. Dielo básnika zaviedlo novú formu prípravy čaju. Dovtedy sa čaj najprv opražil vo woku, v mažiari sa rozdrvil na prášok a následne sa zmiešal nielen s mliekom , ale aj s ryžou a inými prídavkami, ako je napríklad škorica , ďumbier, jazmín alebo pomarančové šupky . LU JU osobne uprednostňoval čaj bez pridania mlieka a korenín. Na kvalitu však kládol veľký dôraz. Čaj , ktorý bol dovtedy známy pod viacerými pomenovaniami, dostal teraz jednotný názov „ča“ .
Prvý rozkvet
Čajové umenie dosiahlo svoj vrchol počas dynastie SONG (960-1279) . Podľa starej tradície sa cisárovi posielali ako daň z každej provincie predovšetkým jemné a vysokokvalitné produkty , takzvané čajové dane .Tak sa každoročne dostal jarný čaj z pestovateľských oblastí čaju na panovnícky dvor. Cisársky čaj sa pestoval špeciálnym spôsobom a dostal mimoriadny názov . Nemal žiadny symbolický význam , odlišoval sa len kvalitou pre cisára a dvor. Zatiaľ čo v časoch TANG sa čajové lístky ešte sekali , mleli a formovali do doštičiek v dynastii SONG sa naparili , spracúvali na prášok a nasledovné lisovali do rôznych tvarov . Okrúhle a oválne medailónové čajové dosky mali potom rôzne ozdoby . Obzvlášť obľúbené boli ozdoby s drakom a fénixom, symbolmi cisárskeho páru. V časoch SONG sa nadšenie pre čaj umocňovalo . Cisár CHU-ŽUNG dal za dobrý čaj doslova majetok a napísal knihu o čaji . Do 20 zvitkov popísal ako zaobchádzať s náradím, ako aj ním preferované kvality a podnietil ľudí , aby s čajom zaobchádzali starostlivejšie. Okrem toho napísal rozpravu o 20 rôznych druhoch, ktoré sa mu javili ako najušlachtilejšie. CH-ŽUNG bol maliarom a kaligrafom , ktorý maľoval obrazy s čajovými motívmi a k tomu písal aj básne .
mesto martin
(www.martincan.sk, 30. 12. 2009 10:14)