Dejiny čaju
Dejiny čaju :
Azda najstaršia poľnohospodárska rastlina má svoj pôvod v Čine . Už takmer 2 500 rokov sa v Čine pestuje čaj. Ešte dnes sa každému hosťovi podáva na privítanie šálka čaju ako znak priateľstva . Čaj patrí v Číne ku každému jedlu. Pred jedlom slúži tento nápoj na osvieženie a po jedle ako pomoc pri trávení. Čajovník bol údajne známy už pred 5 000 rokmi. Najstaršie zistené údaje pochádzajú z roku 221 pred n. l. Písomné zvitky dokumentujú zavedenie dane z čaju . Po roku 879 boli dane zo soli a čaju hlavnými zdrojmi príjmov štátu.
Podľa legendy objavil čaj ŠEN NUNG ( 2737 – 2697 pred n.l.) , ktorý pil iba prevarenú vodu keď jedného dňa vietor zavial pár lístkov čajovníka do jeho šálky a tie zafarbili vodu do zlatohneda . Cisár túto zvláštne zafarbenú vodu ochutnal a uznal že je to oživujúci a osviežujúci nápoj. Od toho dňa si cisár každý deň pochutnával na tomto nápoji . J
ŠEN NUNG ( 2737 – 2697 pred n.l.) patril v Číne k trom žltým cisárom . Boli to bohovia , ktorý pred tým žili ako ľudia a priniesli ľuďom vedomosti . „Nebeský sedliak“ , ako ho v Číne volali , priniesol vedomosti o obilninách, o prose , pšenici, sorgu, sóji a ryži do krajiny, a preto sa pokladá za zakladateľa čínskeho bylinného lekárstva . FU ŠI , prvý žltý cisár, priniesol vedomosti o jen a jang . Druhý cisár CHUAN TI učil akupunktúru . Druhá legenda je japonského pôvodu . Rozpráva o objavení čaju prostredníctvom BODHIDHARMU(495), bol tretím synom indického kráľa Kasaiwa a prvým misionárom budhizmu v Číne . Keď sa mu pri meditácii od únavy zavreli oči a on zaspal , bol pri svojom prebudení taký nahnevaný na svoju slabosť , že si odrezal obe očné viečka a hodil ich na zem , tie zapustili korene a z každého očného viečka vyrástol krík so zelenými lístkami. Budhistický hodnostár z neho ochutnal , únava zmizla a on sa cítil neobyčajne posilnený .
Grafické znamienko „ča“ platí v Japonsku aj pre čaj , a aj pre očné viečko. Indovia veria na neobyčajne objavenie čaju prostredníctvom misionára DARMU. Na svojej sedemročnej pútnickej ceste do Číny zložil nasledujúci sľub : Sľúbil , že počas svojej cesty bude v noci namiesto spania meditovať . Preto pri svojej misionárskej práci dúfal v pomoc nebies . Keď ho po piatich rokoch prepadla únava , vstal a išiel sa poprechádzať pomedzi čajovníky . Keď rozžul ich lístky , únava z neho spadla a on mohol nasledujúce dva roky stráviť bez spánku .
Pravda je však taká že Čína sa do dnes považuje za kolísku a krajinu pôvodu čaju bez ohľadu na legendy .