Choď na obsah Choď na menu
 


Šalvia lekárska

25. 12. 2008

 

 

 

Obrázok

 

 

  Šalvia lekárska

Salvia officinalis
Hluchavkovité (Lamiaceae), medonosná, okrasná
pri zápaloch hrdla a ďasien

 

Ľudové názvy: babie brucho, šalfia, rapaňa, kadidelník, babí rúcho, pikát, šariatka


Opis

Šalvia lekárska je 20 až 70 cm vysoký, krátko rozkonárený, trváci, silno aromatický poloker s plstnatými šedo zelenými listami. Obľubuje slnečné stanovište, suché, dobre priepustné a vápnité pôdy s dostatkom živín. Kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi. Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast. Zbierame listy a mladú vňať tesne pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie dopoludnia. Šalvie je taktiež viacej druhov, napríklad zaujímavé sú "Salvia Tricolor" so zeleno červenkastými listami s bielym okrajom, alebo "Salvia Purpurea" s efektným purpurovo zeleným listom a taktiež "Salvia Icterina" so zlatožltými listami a jemnejšou vôňou.
Rozmnožujeme ju na jar priamym výsevom do pôdy, alebo predpestovaním priesad v parenisku. Taktiež, a to hlavne pri hybridných kultivaroch - na jar, alebo na jeseň delením starších trsov, alebo stonkovými odrezkami.

Kuchynské využitie: má ostrú, korenistú až štipľavú vôňu a chuť. Používame hlavne mladé koncové výhonky rastlín. Čerstvými, ale i sušenými lístkami koreníme jahňacinu, baraninu, teľacinu, hydinu i ryby. Dochucujeme ňou maslo, syr, nátierky, cibuľovú polievku, dusené rajčiaky, pečienku, rôzne plnky alebo i pečené zemiaky. S rozmarínom dodáva zaujímavú chuť mäkkým syrom a maslu. V kuchyni južnej Európy je šalvia najpoužívanejšou koreninou a zložkou väčšiny koreninových zmesí.

Liečivé vlastnosti: Názov šalvia pochádza z latinského slova salvia znamenajúceho "liečiť". Šalvia má silný proti bakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Silica má dezinfekčné, utišujúce účinky pre ktoré sa pridáva do zubných pást a ústnych vôd. Pravidelným potieraním si zubov listami šalvie docielime vybielenie zubov. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna), pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice. Pri užívaní vo vyšších dávkach vyvoláva kŕče podobné epileptickým.

  • Dym zo šalvie neutralizuje pachy. Ĺ˝uvanie čerstvých lístkov odstraňuje zápach z úst.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Šalvia lekárska

(Vika, 8. 3. 2009 20:28)

:-)
Od staroveku boli listy šalvie pokladané za symbol večného života a mnohostranne sa využívali. Veľká liečivá sila zaznieva už v jej botanickom názve, pretože salvia je odvodené od salvare, liečiť. V 16.stor. používali šalviové listy ako ,,zubnú kefku,, čo bolo z pohľadu dnešného poznania jej protizápalových a antibakteriálnych účinkov veľmi rozumné. Okrem spomínaných účinkov, ktoré uviedla Ela možno ešte spomenúť, že šalviu možno použiť aj pri odstavovaní, pretože zastavuje tvorbu mlieka:-)prajem pekný večer