Prvosienka Jarná
Prvosienka Jarná ( Primula veris)
Prvosienka Jarná je severská rastlina ( hemikryptofyt rastúci na polo výslnných lúkach v bukových a dubových lesoch ) a preto ju stredoveká medicína nepoznala . Už jej botanický názov Primula veris = posolkyňa jari , prezrádza , že už oddávna ju v ľudovom liečiteľstve pokladali za prostriedok na zabezpečenie ochrany a plodnosti . Hildegarda z Bingenu používa prvosienku len zvonku. Ďalší dôležitý dôkaz oficiálneho používania tejto liečivej rastliny prináša Záhrada zdravia , prvá tlačená ilustrovaná nemecká kniha o bylinkách . V nej sa odporúča prvosienka na obrnu a dnu . V neskorších spisoch kláštornej medicíny sa uvádza pod rôznymi názvami a na rozličné problémy . V bylinárstve od OTA Brunfelsa sa nazýva „herba paralysis“ , pretože sa využíva pri mŕtvici a „ arthica“ ako jeden z najdôležitejších medikamentov proti dne . Často ju lekári a mnísi raného novoveku predpisovali ako prostriedok posilňujúci srdce , pri prechladnutí, proti močovým kameňom a na ošetrenie rán. Destilát z jej kvetov sa teší veľkej obľube ako pleťová voda . Pri spôsoboch aplikácie zohrali v ľudovom liečiteľstve svoju úlohu aj povery : užitie troch kvetov sa pokladalo za ochranu proti horúčke a démonom.
Účinky :
- Uvoľňuje hlieny
- Lieči chrípku , prechladnutia a astmu
- Pomáha proti suchému kašľu
Zber : listy a kvety zbierame v čase kvitnutia . Korene vykopávame na jeseň.
Skladovanie : listy , korene a kvety sušíme , kvety môžeme aj kandizovať.
Uplatnenie :
Vedecky sa uznáva použitie prvosienkových koreňov a kvetov pri kataroch a obštrukčných poruchách dýchacích ciest. V tradičnej medicíne sa používa prvosienkový koreň aj pri dne , reume , čiernom kašli astme , ale aj pri ťažkostiach podmienených nervozitou . Okrem toho sa odporúča proti migréne a srdcovej slabosti. Podobný okruh účinkov použitia vzťahuje tradičná medicína aj na listy , patrí sem však aj nespavosť a pocity strachu. Tonikum pomáha proti závratom .
Spôsob použitia a dávkovanie :
Prvosienkový koreň sa užíva pomletý na prášok , alebo najemno podrvený pri prechladnutí ako čaj. Priemerná denná dávka je
Čaj z prvosienkových kvetov je pre svoje mierne pôsobenie obzvlášť vhodný pre deti : 2 čajové lyžičky kvetov zalejeme ¼ litrom vriacej vody, necháme 5 minút lúhovať a precedíme. Osladený medom sa čaj užíva niekoľkokrát denne po 1 šálke.
Kvety prvosienky sú aj častou prísadou do inhalačných zmesí bylinkových kúpeľov pre nervovo chorých, ale možno ju pridať aj do kúpeľa pri reume porážke a ďalších ochoreniach , kde sa ocení jej schopnosť upokojiť organizmus aj zvonku
POZOR : vedľajšie účinky , prvosienkové kvety niekedy môžu vyvolať u citlivých osôb kontaktné alergické reakcie – sčervenanie kože a vytvorenie pľuzgierikov . Pri predávkovaní môže dôjsť k nevoľnosti , vracanie a hnačke .