Mäta pieporná
Mäta pieporná (Mentha X Piperita)
Je to vyšľachtený druh . pestovaný v rôznych krajinách a v rôznych odrodách Mäta bola vyšľachtená pravdepodobne v Anglicku v 17 storočí skrížením Mäty vodnej a Mäty KLASNEJ ( Mentha spicata) .
Všetky druhy mäty skutočne možno len sotva uviesť – ako nazdáva Walahfrid , a vôbec už nie rozlišovať v priebehu dejín. Isté je len jedno : pravú mätu piepornú tu v stredoveku 1696 na poli Anglicku , na ktorom pestovali mätu klasnatú . Ostatné druhy mäty využívali už v stredoveku . Dioskurides odporúča kultúrnu formu mäty na liečbu hemoptýzy a vracania . Okrem toho ju používa ako afrodiziakum , ale aj ako obklad na vredy. Plinius pridáva celý rad ďalších použití : favus , zlomeniny , vyvrtnutie , dýchavičnosť , hnačka a dna . Aj v kláštornej medicíne hrala mäta dôležitú úlohu . Rozličné druhy mäty sa spomínajú nielen v „Capitulare de villis „ óde Karola Veľkého , ale uvádzajú sa aj v Sanktgallenskom kláštornom pláne – čo svedčí o ich obľúbenosti ako liečiva . Zdá sa že takmer neexistovala choroba, na ktorú by táto rastlina nepomáhala . Mätu pokladali za hrejivú a vysúšajúcu , a preto bola podľa stredovekého pohľadu vhodná predovšetkým na posilnenie trávenia . Paleta liečivých účinkov sa v priebehu storočí stále rozširovala . Často sa mäta odporúča v starých prameňoch pri problémoch s ďasnami , ale aj pri „upchaní „ pečene a sleziny a stvrdnutí pŕs pri dojčení. Len čo sa vynorila pravá mäta pieporná , získala rýchlo dôležitosť , sprvu sa využívala ako mäta roľná proti žalúdočným kŕčom, vetrom , bolestiam v hrdle a kašľu a zvonku pri bolestiach hlavy a pri vredoch .
Ďalšia zmienka o mäte je Biblii že farizeji vyberali poplatky ktorá sa dávali v mäte , kôpre a kmíne .Židia ju kládli na podlahy synagóg a tento zvyk neskôr prevzali kresťania v talianskych kostoloch kde ju nazývali ERBA SANTA MARIA , podobne ako všetky aromatické rastliny , bola v stredovekom Grécku zasvätená podsvetiu . Bola jej pripisovaná moc rozohniť milostnú vášeň , tak ako je to v samotnej rastline najprv chladí potom zohrieva.
U Arabov sa mäta tešila úcte a mala aj kultový význam . Nosili ju u seba, aby odháňala muchy a hmyz, bola tiež symbolom priateľstva a lásky .
Účinky : uvoľňuje svalové kŕče
- Zvyšuje potenie
- Podporuje vylučovanie žlče
- Antiseptické
Indikácie - Trávenie - terapeutická hodnota mäty spočíva v jej schopnosti zmierňovať plynatosť, nadúvanie a koliku. Podporuje tvorbu trávenia štiav a žlče a uvoľňuje svalstvo čriev, pomáha pri hnačke a uvoľňuje kŕče v hrubom čreve .
Bolesti hlavy – mäta zmierňuje bolesť a znižuje precitlivenosť . Prináša úľavu pri bolestiach hlavy a migrénach .
Nevoľnosť : Mäta potláča nutkanie na dávenie a pomáha pri nevoľnosti pri cestovaní .
Infekcie dýchacích ciest: Olej má vysoký obsah mentolu. V zriedenej forme sa používa na inhalovanie a masírovanie hrudníka pri infekciách dýchacích ciest a na uvoľnenie hlienov v nose .
Horúčka : Táto bylina podporuje potenie pri horúčke a chrípke , čím reguluje telesnú teplotu .
V tradičnej medicíne sa mäta pieporná používa aj na svrbivé kožné choroby . Mäta klasnatá sa odporúča nielen pri žalúdočných ťažkostiach , ale aj pri prechladnutí.
Zber : Celá vňať sa zbiera tesne pred kvitnutím to je od júna do augusta , najlepšie ráno alebo večer za suchého počasia . Suší sa v tieni v tenkej vrstve do 30 stupňov, pokiaľ možno čo najrýchlejšie .
Spôsob použitia a dávkovanie :
Pri problémoch v žalúdočno – črevnej oblasti sa odporúča čaj listami mäty denná dávka je 3 až
Čaj pre nervóznych od bylinára Karla : pije sa denne ráno a večer pred spaním , urobí sa nálev z rovnakých dielov mäty , medovky , šalvie a yzopu , môže sa prisladiť medom ale nie je to treba pretože je aj tak dosť sladký . Pije sa denne dlhšiu dobu .
Mätový olej : 2 polievkové lyžice mäty zalejeme slnečnicovým olejom tak , aby bola ponorená. Necháme stáť na teplom mieste 14 dní . Potom zlejeme cez gázu a dáme do tmavej fľaše . Z vonku ho používame k inhalácii pri zahlienení , kašli , zápale priedušiek , a zápale nosných dutín . Potierame nim čelo pri bolestiach hlavy , migréne, miesta postihnutá reumatizmom , pohmoždeninách a ekzémoch .
Mäta – čaj na Pankreas : 400g mäty ,
Víno pri kŕčoch : do
Čajová zmes na slabosť zažívacích orgánov : vňať mäty 5 dielov, vňať vachy 5 dielov , vňať benediktu 4 diely , koreň puškvorca 4 diely , vňať medovky 4 diely, vňať repíka 3 diely , kvet rumančeka 3 diely . Dve lyžice zmesi zalejeme
Pozor : Kontraindikácie – nízky krvný tlak , mäta sa nemôže užívať dlhodobo vo vysokých dávkach a tak isto sa nepodáva deťom do 3 rokov .