Choď na obsah Choď na menu
 


Liečivé rastliny v marci – Podbeľ liečivý

11. 2. 2009

Obrázok

Podbeľ  liečivý :

Je rozšírený v Európe ,  Ázii  a v Severnej Afrike . U nás a vyskytuje hojne na vlhkých hlinených miestach , na poliach pri vode , na lúkach, na brehoch potokov a priekopách. Podbeľ už v staroveku používal  Hippokrates proti suchému kašľu . Dioskúridés ktorý žil v Ríme na dvore Neron , do poručoval proti suchému kašľu vdychovať dym z páleného podbeľového lístia . Galénos považoval podbeľ za pľúcnu drogu , abatiša Hilde garda za prostriedok proti horúčke a ako chladiaci prostriedok.

Žlté kvety sa zbierajú v marci a apríly . Sušia sa v tieni a dobre vetranej miestnosti v tenkej vrstve. Listy sa zbierajú od júna ale len zdravé, nenapadnuté chorobami ani škodcami. Je lepšie ich sušiť umelým teplom nepresahujúcim 45 stupňov C, lebo čerstvé listy sa rýchlo zaparujú . Niekedy sa listy navliekajú na šnúry a tak sa lepšie sušia lebo sú pekne oddelené do seba a nezaparujú sa .

Ako liečivá droga sa požíva kvet a listy. Čaj z podbeľu sa pripravuje formou odvaru pri dráždivom kašli , zahlienení , zápalu nosohltanu , astme , pri horúčke a po zápale pľúc . Rovnako sa používa pri kloktaní  pri zápalu ústnej dutiny , hrdla a nosných dutín.

Čerstvé listy alebo obklady z odvaru sa prikladajú na spáleniny , opuchnuté kĺby , zlé hojace sa vredy a zapálene žily.

Pozor : v poslednej dobe sa zistilo , že celá rastlina je toxická , najviac kvety, lebo obsahujú pyrolizidinové alkaloidy- senkirkin, senecionin, tussilagin a isotussilagin, u ktorých bolo preukázané nebezpečenstvo tvorby rakoviny pečene .  I keď ich obsah v droge nie je vysoký , nemožno podbeľ odporučiť k dlhodobému vnútornému používaniu, zvlášť kvet .

Môžete ich použiť viacerými spôsobmi:

  • výluh - pri kašli a prechladnutí
  • tinktúra - pri chronickom kašli
  • sirup - zvlhčuje pri suchom kašli

 

Prírodná podbeľová šťava : na vplyv na liečenie katarov , je najlepším prostriedkom proti kašľu , chrapotu a zahlieneniu , podporuje potenie , Šťava podávaná v teplom mlieku s medom rozpúšťa hlieny a možno ju použiť pri chorobách pľúc , hlavne v kombinácii s prasličkovou šťavou. Na vonkajšie použitie je vhodná na rany a popáleniny .

 

Odvar : 1 lyžičku kvetu podbeľa a 1 lyžičku rezaných listov dáme do 250 ml vody , necháme prejsť varom , 15 minút lúhujeme, scedíme a pijeme do dúškoch 1-2 šálky denne.

Obklad z čerstvých listov – Očistené listy rozmačkáme na kašu a prikladáme na postihnuté miesto . Obalíme flanelom a a obväzom.

Inhalácia : Vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov vložíme do variacej vody a paru vdychujeme pod dekou . Zopakujeme niekoľko krát denne.

Extrakt z podbeľa na unavené nohy : Kto musí veľa sedieť alebo stáť mal by si dopriať túto zmes  najmä v letnom období :

30 ml podbeľovej tinktúry 10 ml medovkovej tinktúry , 10 ml nechtíkovej tinktúry ½ lyžičky medovkového oleja , 30 ml vody z vílinu. Uvedené druhy tinktúr naplníme do fľašky a potom v zmesi rozpustíme medovkový olej , prilejeme vodu z vílinu a dobre pretrepeme . Nohy potierame zmesou kedykoľvek je potreba . 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

fodbal,

(zuzana , 13. 5. 2014 11:16)

marek hamsik jez miestneho parku. narodil sa ako otrok. bol aj v lige majstrov a v krasorkluclovani . a zebri ho napadli pri komentari a fodbale.

omgpop

(omgpop, 24. 5. 2012 20:10)

omgpop

podbel

(natalia, 24. 11. 2011 11:26)

fzfftgudfcdtbf udr

hovadina

(Marta, 1. 5. 2011 19:24)

Hovadina