Liečivé rastliny v marci – Podbeľ liečivý
Podbeľ liečivý :
Je rozšírený v Európe , Ázii a v Severnej Afrike . U nás a vyskytuje hojne na vlhkých hlinených miestach , na poliach pri vode , na lúkach, na brehoch potokov a priekopách. Podbeľ už v staroveku používal Hippokrates proti suchému kašľu . Dioskúridés ktorý žil v Ríme na dvore Neron , do poručoval proti suchému kašľu vdychovať dym z páleného podbeľového lístia . Galénos považoval podbeľ za pľúcnu drogu , abatiša Hilde garda za prostriedok proti horúčke a ako chladiaci prostriedok.
Žlté kvety sa zbierajú v marci a apríly . Sušia sa v tieni a dobre vetranej miestnosti v tenkej vrstve. Listy sa zbierajú od júna ale len zdravé, nenapadnuté chorobami ani škodcami. Je lepšie ich sušiť umelým teplom nepresahujúcim 45 stupňov C, lebo čerstvé listy sa rýchlo zaparujú . Niekedy sa listy navliekajú na šnúry a tak sa lepšie sušia lebo sú pekne oddelené do seba a nezaparujú sa .
Ako liečivá droga sa požíva kvet a listy. Čaj z podbeľu sa pripravuje formou odvaru pri dráždivom kašli , zahlienení , zápalu nosohltanu , astme , pri horúčke a po zápale pľúc . Rovnako sa používa pri kloktaní pri zápalu ústnej dutiny , hrdla a nosných dutín.
Čerstvé listy alebo obklady z odvaru sa prikladajú na spáleniny , opuchnuté kĺby , zlé hojace sa vredy a zapálene žily.
Pozor : v poslednej dobe sa zistilo , že celá rastlina je toxická , najviac kvety, lebo obsahujú pyrolizidinové alkaloidy- senkirkin, senecionin, tussilagin a isotussilagin, u ktorých bolo preukázané nebezpečenstvo tvorby rakoviny pečene . I keď ich obsah v droge nie je vysoký , nemožno podbeľ odporučiť k dlhodobému vnútornému používaniu, zvlášť kvet .
Môžete ich použiť viacerými spôsobmi:
- výluh - pri kašli a prechladnutí
- tinktúra - pri chronickom kašli
- sirup - zvlhčuje pri suchom kašli
Prírodná podbeľová šťava : na vplyv na liečenie katarov , je najlepším prostriedkom proti kašľu , chrapotu a zahlieneniu , podporuje potenie , Šťava podávaná v teplom mlieku s medom rozpúšťa hlieny a možno ju použiť pri chorobách pľúc , hlavne v kombinácii s prasličkovou šťavou. Na vonkajšie použitie je vhodná na rany a popáleniny .
Odvar : 1 lyžičku kvetu podbeľa a 1 lyžičku rezaných listov dáme do 250 ml vody , necháme prejsť varom , 15 minút lúhujeme, scedíme a pijeme do dúškoch 1-2 šálky denne.
Obklad z čerstvých listov – Očistené listy rozmačkáme na kašu a prikladáme na postihnuté miesto . Obalíme flanelom a a obväzom.
Inhalácia : Vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov vložíme do variacej vody a paru vdychujeme pod dekou . Zopakujeme niekoľko krát denne.
Extrakt z podbeľa na unavené nohy : Kto musí veľa sedieť alebo stáť mal by si dopriať túto zmes najmä v letnom období :
30 ml podbeľovej tinktúry 10 ml medovkovej tinktúry , 10 ml nechtíkovej tinktúry ½ lyžičky medovkového oleja , 30 ml vody z vílinu. Uvedené druhy tinktúr naplníme do fľašky a potom v zmesi rozpustíme medovkový olej , prilejeme vodu z vílinu a dobre pretrepeme . Nohy potierame zmesou kedykoľvek je potreba .
Komentáre
Prehľad komentárov
marek hamsik jez miestneho parku. narodil sa ako otrok. bol aj v lige majstrov a v krasorkluclovani . a zebri ho napadli pri komentari a fodbale.
fodbal,
(zuzana , 13. 5. 2014 11:16)