Breza previsnutá
Breza previsnutá
Strom rozšírený v strednej a severnej Európe , v Ázii . Je nenáročný na podnebie a bežne je nachádzame v nižších aj v vyšších polohách . Semená sa vysievajú na jar do debničiek. Dostatočné veľké semenáčiky sa presádzajú vonku, do lesnej škôlky. Asi po 3 rokoch sa môžu na jeseň alebo v zime zasadiť na trvalé miesto. Rastú na akejkoľvek pôde , ale potrebujú dostatok miesta pre svoje rozložité korene .
Z liečebného hľadiska patrí breza medzi prastaré liečivé prostriedky. Starí Kelti jej prisudzovali čarovnú moc a mali taktiež vo zvyku zdobiť dom poctivých panien brezovým lístím.
Predmetom zberu je list, pupene, kôra a miazga . Mladé a lepkavé listy sa zbierajú v máji a júni a v košíku sa nemôžu tlačiť aby sa nezaparili . Kôra sa zbiera v marci a apríly, tak že sa odrežú vetvičky s bielou kôrou a táto kôra sa z vetvičiek olúpe.
Nálev z listou pôsobí výrazne močovopudne a uplatňuje sa pri chorobách močového ústrojenstva , reumatizmu, ekzémoch, arteriskleróze a pôsobí proti zápalovo.
Účinok drogy sa zvyšuje ak je moč alkalická , a preto sa do nálevu pridáva na špičku noža jedlá sóda . Odvarom z brezových listov sa potiera koža postihnutá lišajom alebo svrabom a pridáva sa do kúpeľa proti poteniu nôh.
Kôra sa užíva jemne rozdrvená 3x denne na špičku noža pri dne a a tiež sa používa k zasypaní rôznych nepríjemných prejavov kožných onemocnení. Odvar z brezovej kôry sa užíva pri vodnateľnosti a dne , pri vonkajšom použití , pri niektorých kožných nádoroch.
Miazga sa používa k výrobe vlasových tonikoch , ktoré bránia k nadmernému masteniu vlasov. Tiež sa používa proti vyrážkam , lišajov, ľadvinových a močových kameňov, pri reumatizme, dne. Taktiež sa z nej pripravuje dobré víno.
Pozor : Droga má slabý hemolytický efekt a preto je nemožno odporučiť na dlhodobé užívanie vyšších dávok.
Listy brezy podporujú prekrvenie pokožku sťahujú a dezinfikujú. Preto sa používajú pri vlasových prípravkov proti lupinám a zabráneniu zvýšenému masteniu vlasov.
Brezový likér proti zavodňovaniu tela : Do 1 L brezovej šťavy dáme 100 g cukru 50 g medu, 4 g kyseliny vinnej, a 2 g mandľového mlieka. Necháme niekoľko dni macerovať, prefiltrujeme . Užíva sa denne 1 dcl na lačný žalúdok.
Nálev : 1 čajová lyžička dobre narezaných listov sa sparí šálkou vriacej vody. Nech sa 10 minút lúhovať a potom sa scedí. Pije sa nesladený , 3x denne , proti reumatizmu, dne, vyrážkam, vodnateľnosti, pri zápaloch močových ciest a nepravidelnej menštruácii.
Odvar do kúpeľa : 5 lyžíc dobre narezaných brezových listov na 1 L vody . krátko povaríme , necháme 15 minút stáť a precedíme. Kúpeľ ma posilňujúce a protireumatické účinky .
Tinktúra z mladých listov : 50 g na drobno narezaných prelejeme 250 ml 60 % alkoholu a necháme 14 dni macerovať v dobre uzatvorenej fľaške pri pokojovej teplote za občasného premiešania . Potom zlejeme , zbytok vylisujeme a prefiltrujeme. Tinktúra sa užíva k vonkajším obkladom pri kožnej rakovine, vnútorne pri žalúdočných vredoch, pri zápaloch ľadvín a močových ciest . Podáva sa formou liehového roztoku tj. Tak že sa pridáva do bežne pripraveného odvaru z brezových listov. Pri vnútornom podávaní sa dá 1 čajová lyžička tinktúry na ½ L bežne pripraveného čaju, a pri vonkajšom použití sa urobí roztok z 2-3 čajové lyžičky na ½ litra čaju.
Čajová zmes pri dne : Tento čaj podporuje predovšetkým látkovú premenu v tele tým že napomáha odstraňovať kyselinu močovú nahromadenú v kĺboch.
Príprava : 30g listov brezy, 20 g prasličky roľnej, 20 g myšieho chvostu ( rebríčku )
10 g jehlice , 10 g borievky, 10 g žihľavy , všetky rastliny zmiešame . 2 lyžičky zalejeme ¼ litra vody, necháme lúhovať 5-10 minút a potom scedíme. Pijeme 1 šálku ráno a večer.
Brezovo – levanduľový ocot – vhodný pre všetky typy vlasov k oživeniu a posilneniu :
11 lyžíc sušeného brezového listu, 1 lyžica levanduľových kvetov sa vysypú do sklenenej nádoby a zalejú sa 1 L ovocného octu a necháme to lúhovať 1 týždeň. .Prefiltrujeme a pridáme niekoľko kvapiek levanduľového oleja . Pri používaní riedime 1 diel brezovo- levanduľového octu na dva diely vody . Vymasírujeme po umytí vlasov do pokožky , a vlasy sa už neoplachujú.
JOJ
(SISA, 29. 11. 2010 16:18)