Choď na obsah Choď na menu
 


Ľubovník Bodkovaný

25. 12. 2008

Obrázok  

 

 

 

Ľubovník bodkovaný

Hypericum perforatum
(Hypericaceae)
výborné bylinné antidepresívum

 

Ľudové názvy: svätojánska bylina, svätojánska tráva, bylina sv. Jána, trezalka, zvonček svätojánský


Opis

Ľubovník je vytrvalá rastlina dorastajúca do výšky 30 až 90 cm. Jej listy i kvety sú posiate drobnými bodkami, ktoré sú vlastne malé žľazy obsahujúce červený olej. Ĺ˝iarivo žlté päťpočetné kvety po rozpučení zmenia farbu na krvavočervenú. Ľubovník kvitne od júna do septembra. Vyžaduje priepustnú pôdu a slnečné stanovište, alebo polotieň. V našich podmienkach sa rastlina vyskytuje bežne aj vo voľnej prírode.
Rozmnožujeme ho buď výsevom, alebo koreňovými odrezkami odobratými na jar alebo jeseň.

Liečivé účinky: V 80.rokoch 20. storočia sa vedcom podarilo zistiť že ľubovník je silný a účinný prírodný prostriedok proti depresiám. Obsahuje hypericin, ktorý účinne pomáha pri depresiách. Ďalej obsahuje zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém - flavonoidy, vďaka ktorým je účinný proti vírusom, baktériám a plesniam. Výluh z kvetov pôsobí ako sedatívum, pomáha pri bolestiach hlavy, reumatických bolestiach a pri nervových ťažkostiach. Je veľmi dobrý na nervy - upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa stavov strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Výťažky dobre pôsobia i pri chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch, pri chorobách močových ciest a taktiež proti pomočovaniu detí. Okrem toho urýchľujú krvný obeh a zvonka slúžia na kloktanie pri zápaloch slizníc hrdla a ústnej dutiny. Čaj z ľubovníka je veľmi chutný.
Odporúča sa piť ho aspoň tri týždne, aby sa prejavil jeho celkový účinok. Počas liečby ľubovníkom sa neodporúča slnenie!

 

Podľa teórií starých Grékov sa rastlina pre svoju žltú farbu spája s prvkom ohňa, čo značí cholerickú povahu a liečbu žltačky či hystérií. S postupom času sa jej využitie rozširovalo opierajúc sa o tieto staré múdrosti.

Aby sa však liečivé účinky rastliny dostavili, musíte sa presvedčiť, že zbierate ten pravý ľubovník, pretože je pomerne ľahko zameniteľný. Ak na lúkach, okrajoch lesných ciest alebo pri riekach zbadáte bylinu vysokú približne 60 cm, hore husto rozkonárenú s viacerými stonkami a zlatožltými kvetmi, je možné, že je to ľubovník. Usvedčujúcim znakom môžu byť bodky na lístkoch (biele) a na okraji kvietkov (čierne). Pokiaľ si stále nie ste istý, skúste roztlačiť rozvinutý kvet, z ktorého by mal vytekať červený olej, ľudovo „krv sv. Jána“. Ak áno, našli ste ľubovník bodkovaný.

Zbierať môžeme vňať, čiže nadzemné časti,  alebo iba kvitnúce vrcholky, v období júla. Najlepšie za slnečného počasia, keď je rastlinka v plnom kvete.

Nadzemné časti ľubovníka

Pri vnútornom užívaní môže ľubovník zlepšiť náladu a pozdvihnúť myseľ. Pretože pôsobí ako mierny posilňovač nervovej sústavy, ideálny je v období menopauzy, pri stavoch úzkosti, podráždenosti, nespavosti alebo depresiách. Ľubovníkový čaj pomáha pri všetkých druhoch nervových ochorení.
Bylinka môže liečiť aj poruchy reči či nočné pomočovanie. Pre svoj protizápalový účinok je tiež vhodná na liečenie pečene, žlčníka, žalúdka a obličiek.
 
V minulosti využívali ľudia jej silné liečivé účinky aj pri zvieratách. Pre farmárov je tu malá inšpirácia od rakúskych roľníkov: Aby ste uchránili dobytok od chorôb, podávajte 2 krajce chleba s ľubovníkom uprostred.

Kvitnúce vrcholky ľubovníka

Používajú sa na prípravu známeho ľubovníkového oleja alebo tzv. jánskeho oleja. Využijeme ho pri liečbe popálenín, otvorených ranách, hemoroidoch či opuchoch žliaz. V týchto horúcich dňoch je obzvlášť vhodný jeho upokojujúci účinok pri slnečnom spálení (viď. nižšie). Účinný je tiež  pri liečení tenisového lakťa. Zápar z čerstvých kvietkov môže zmierniť aj menštruačné ťažkosti.

V kozmetike sa „ľubovníkový olej“  hojne využíva ako pleťová maska alebo ako prostriedok na popraskané nohy či ruky .

Upozornenie: U citlivejších ľudí môže silnejšie slnečné žiarenie po použití ľubovníkového lieku spôsobiť kožné alergie. Preto opatrene.

Vyskúšajte

Ľubovníkový  (jánsky) olej - Čerstvé kvety naložte až po hrdlo fľaše, zalejte olivovým alebo slnečnicovým olejom, dobre zakryte a položte na 2 týždne na slnečné miesto, prípadne do tepla. Občas potraste. Po čase olej sčervenie, vtedy ho sceďte cez plátno, rastlinu dobre vytlačte a olej uchovajte v tmavej fľaši.
 
Pleťová maska z oleja - Nakvapkajte 2 polievkové lyžice do 1 žĺtka, pridajte 1 a ½ kávovej lyžičky citrónovej šťavy a rozmiešajte. Pravidelné užívanie uchováva pokožku jemnú a elastickú.

Kúpeľ - Vhodný na omývanie rán, kožných vredov alebo podliatin. Z usušených nadzemných častí pripravte odvar v studenej vode, nechajte lúhovať celú noc. Pred kúpeľom ohrejte na bod varu.

Tinktúra - Účinná pri dlhotrvajúcom nervovom vypätí, vyčerpaní a depresiách (užívajte 2 mesiace) alebo pri nočnom pomočovaní u detí (užívajte večer 5 až 10 kvapiek). Do litra alkoholu dajte 2 hrste čerstvých kvetov, fľašu postavte na 3 týždne na slnečné alebo teplé miesto, občas potraste. Nakoniec sceďte a môžete užívať. Pri liečbe detí sa alkohol, samozrejme, nehodí. Ak do šálky s dávkou tinktúry pridáte malé množstvo vriacej vody a necháte vychladnúť, väčšina alkoholu sa odparí. 

 

Zber: Ľubovník zbierame najlepšie na začiatku kvitnutia, pokiaľ sú ešte všetky kvety mladé. Striháme kvitnúcu vňať - asi 15 cm dlhé vrcholčeky aj s listami. Usušenú drogu skladujeme vo vzduchotesných a tmavých nádobách.

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mam na predaj lubovnik

(sucho, 28. 2. 2011 13:28)

ak by niekto chcel,mam na predaj lubovnik bodkovany. mesacna davka za 10e. suchar@gmail.com

Re: mam na predaj lubovnik

(Michal , 24. 9. 2013 12:31)

Mam zaujem. akym sposobom mi to viete predat, som zo Ziliny.