Choď na obsah Choď na menu
 


Liečivé kamene

3. 12. 2008

ZELENÝ AVANTURÍN

Všeobecne - názov pochádza z talianského A VENTURA - náhodou, druh skla "náhodou" vynájdeného v r. 1700 talianským sklárom z ostrova Murano pri Benátkach. Ide o kryštálové sklo, v ktorom sú rozptýlené šupinky medi.

Pokiaľ ide o liečivé vlastnosti, patrí k najvšestrannejším a najúčinnejším kameňom. Spadá pod čakru srdca, často sa používa s ruženínom, vo všetkých centrách ľudského tela.

Používa sa pri srdečných poruchách, ktoré majú emocionálny pôvod z preťaženia, tlaku a z trvalého stresu. Rovnako tak pomáha aj proti kožným problémom.

Na rozdiel od malachitu, ktorý negatívne emócie odhaľuje, avanturín emócie rozkladá. Preto je niekedy ešte vhodnejšie použiť tieto kamene spolu: malachit položíme na solar plexus a avaturín na oblasť srdca.

Avanturín zmieňuje chronické bolesti hlavy a migrénu. Podporuje látkovú výmenu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Takto súčastne predchádza vzniku arteriosklerózy a srdečného infarktu. Lieči zápalové onemocnenia a mierni bolesti. Ananturinová voda, pravidelne používaná pred každým jedlom, tlmi našu nadmernú chuť do jedla. Zvonku prospieva aj očiam a vlasom.

OČISTA: pár minút pod prúdom vlažnej vody alebo počas noci v miske vody spoločne s kryštálom. Všetky druhy avanturínu môžeme nabíjať ľubovoľne dlho na priamo slnku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ACHÁT


bol opracovávaný už v dávnoveku, spočiatku na nástroje, neskoršie aj na ozdobné a okultné predmety. najväčšiu obľubu a rozkvet zaznamenal v starovekom Ríme a Grécku, kde sa z neho vyrezávali pečate a gemy. Ako talizman chránil pred jedmi, morom a živelnými pohromami. Verilo sa, že zaistí dlhý život, úspech a dobrých priateľov

Široká škála farieb, ktoré tvoria najrozličnejšie fantastické obrazce, ktorými acháty priam hýria, zabezpečujú jeho obľubu, prehlbujú v nás fantáziu, kreativitu, odvahu, vytrvalosť a vôľu k životu. Posiluje v nás vedomie vlastnej identity, pud sebazáchovy a obdaruváva nás dôverou vo vlastné schopnosti. Učí nás ušľachtilému priamemu jednaniu voči blížnym a nepriateľom, vedie nás k tvorbe (rsp. voľbe) správnych slov pri komunikácii s nimi ( mal patriť k povinnej výbave skorokaždého pútnika :-)))). Podporuje aj v hľadaní pravdy a pomáha bez trpkosti prijimať kritiku a nepriaznivé okolnosti.

ZDRAVIE: Znižuje teploty, mierni horúčkovité infekčné ochorenia, utišuje najrôznejšie bolesti a je nepostrádateľný pri alergiách a kožných problémoch.

Každý druh má špecifické vlastnosti, ktoré pozitívne ovplyvňujú tú-ktorú čakru podľa zafarbenia a vibrácie, ktoré vydávajú.

BIELY ACHÁT - duchovná čistota, rovnováha a kľud duše, pomáha v odstraňovaní škodlivých návykov a mierni agresívne chovanie. Vhodný pri liečbe zhubných nádorov (hlavne rakovina kože) a pri zápaloch.

RUŽOVÝ (alebo aj marhuľový) ACHÁT - pôsobí na srdce, pomáha pri alergiách a zníženej potencii. U žien podporuje tehotenstvo. Dokáže pôsobiť ako informačný most medzi budúcou mamičkou a práve noseným bábätkom. Umocňuje schopnosť dávania "len tak - z lásky".

 
 
 
AKVAMARÍN


Jeho názov v latinčine znamená ako voda mora. A taká je aj jeho farba. Je v ňom skrytá ľahká modrosť neba aj temná hĺbka oceánu. V 14. storočí bol využívaný ako vhodný materiál pre brúsenie šošoviek do okuliarov.

Akvamarín je kameňom hľadania čistoty v nás

Svojou nádhernou belasou prežiari Vašu dušu a objaví všetky jej zákutia, odstráni temnotu, prinesie Vám pocit slobody a čistoty. Potláča hnev, depresiu a podráždenosť. Zharmonizuje Vaše telo, dušu aj myseľ. V pochmúrnych dobách aj beznádejných obdobiach vnesie do Vášho splínu záchvev svetla a nádeje. V tomto svete sa ako vlny striedajú obdobia radosti aj smútku. Nie je podstatné, akými kartami práve hráte, podstatné je byť v každej hre vnútorne čistým človekom.

Pretože priezračne modrá až modrozelená farba je farbou piatej čakry, nachádzajúcej sa v jamke hrdla, nosenie akvamarínu na hrdle odstraňuje blokády súvisiace s vyjadrovacími schopnosťami, lepšie sa Vám city budú prejavovať navonok slovami a zároveň, po stíšení vnútorného oceánu v samom sebe, začnete vnímať svoj vnútorný hlas.

Pre človeka, ktorý sa rozhodol očistiť svoje vyjadrovanie od vulgarizmov a hrubých výrazov je akvamarín verným pomocníkom

Akvamarín pomáha pri liečbe bolestí hrdla, dýchacích ciest, zmierňuje kašeľ a ľahké formy astmy. Uvoľňuje napätie v šiji a čistí hlas. Kamienok v ústach uľavuje pri bolestiach zubov, čeľustí a ďasien.

OČISTA: pretože akvamarín na priamom slnku môže stratiť svoju krásne modrú farbu, čistíme ho pod tečúcou vodou a potom ho uložíme na nabitý kryštál, mimo priameho slnečného svetla. Ak nemáme horský kryštál, nabíjame ho na dennom svetle, mimo dosah priamych lúčov slnka.

 
 
 
 
AZURIT


V minulosti sa rozmieľal na prášok a ten sa používal ako farbivo. Podľa tradície bol azurit používaný ako všemocný univerzálny liečebný prostriedok aj v zničenej Atlantíde.

Jeho temná azúrová farba symbolizuje vedenie a múdrosť. Je kameňom meditácie. Aktivuje vnútornú vnímavosť k potrebám duše a duchovného poznania, zostruje intuíciu a jasnovidectvo.

V centre čela otvára bránu duchovnému spojeniu nášho pravého ja s Božským v srdci, s čistou láskou Univerza. Nabáda nás nehľadať pravdu usilovne, pretože mnohokrát práve oná usilovnosť, nás odvádza od skutočnosti, že pravda stojí blízko nás, všetko má svoj čas. Pracovať na sebe a pritom nechať veciam voľný priebeh, zbaviť sa chcenia, vášní a spútaností. Pretože ak žijeme v trvalom duševnom mieri, cítime okolo seba iba lásku a harmóniu a nevidíme ani nehľadáme zlobu v dušiach našich blízkych. Pomáha nám spoznávať duchovne spriaznené ľudské duše, v spoločnosti ktorých nachádzame oporu, súzvuk a čistotu.

Azurit posilňuje náš centrálny nervový systém, pamäť a koncentráciu. Prehlbuje naše vedomie a súcit, spoluúčasť na ľudskom údele, snahu pomáhať tým, ktorí to potrebujú a naozaj, v hĺbke duše chcú.

Svojou hojivou a oživujúcou vibráciou účinne prispieva k rekonvalescencii poškodených a zranených orgánov. Stimuluje činnosť štítnej žľaza a aktivuje krvný obeh

 
 
 
 
 
 
 
 
 
CHRYZOKOL


Z gréckeho chrysos - zlato, kólla - ľad
Bol uctievaný ako svätý kameň. Nosil sa, podobne ako tyrkys, vo forme amuletov, pretože dokázal udržiavať rovnováhu medzi nižšími a vyššími telami. V indiánskych kultúrach mal ochraňovať pred úrazom a posilňovať telesnú odolnosť.

Často v ňom prevláda blankytnomodrá, je podobný tyrkysu. Podporuje v nás potrebu zdravo žiť, v láske a v súlade s prírodnými zákonmi. Posilňuje našu prirodzenú túžbu žiť v súlade s Matkou prírodou, vnímať ju ako celok, ako miesto, ktoré nám bolo darom pre náš pobyt v hrubej hmote. Prečo iba stále chcieť viac, než to, čo tu na Zemi odjakživa je, v celej svojej dokonalej harmónii? Vibrácie chryzokolu sú mierne, zemité a predsa vytrvalé vo svojom vnútre. V meditácii nám pomáha sústrediť sa, utíšiť nepokojné srdce a roztekané myšlienky.

Vyrovnáva emócie, chráni duševný mier, zmierňuje vnútorný nepokoj, pocity previnenia, ktoré sú častou prekážkou na ceste k psychickej pohode. Učí nás čistote mysle, tolerancii, trpezlivostí a dáva nám silu byť „nad vecou“.

Môže sa úspešne prakticky použiť vo všetkých centrách tela. V čakre čela dokáže zraziť vysoké teploty. Je prevenciou proti infekciám. V čakre hrdla, ktorá je jeho základným centrom, zmierňuje bolesti krku, uvoľňuje napätie šije a usmerňuje funkciu štítnej žľazy. V centre pupka a v centre vitality zabraňuje tvorbe žalúdočných vredov a zmierňuje kŕče a poruchy zažívacieho traktu. Pomáha pri bolestivej menštruácii, alebo aj pri rizikovom tehotenstve. V tomto prípade kameň ukladáme aj do centra čela a aj do oblasti vaječníkov. Jeho chladivý vplyv sa využíva pri ľahších formách popálenin. Naopak, zelené tóny chryzokolu sú vhodné pre srdečné centrum, stišujú nekľudné srdce a vyrovnávajú krvný tlak.

OČISTA: Pozor! Je veľmi citlivý na kozmetiku (bežne používanú - chemickú) a pot. Čistíme ho vlažnou vodou a nabíjame na nepriamom slnku.

CHRYZOPRAS


Bol uctievaný už v antike ako Venušin kameň, pretože symbolizoval nadzmyslovú nadpozemskú lásku. Bol nosený aj ako talizman proti závisti, uhranutiu a kliatbám. V starom Egypte ho používali ako ochráncu pred morom a čiernou mágiou.

K vzácnym druhom chryzoprasu patrí jablkovozelený druh chalcedonu, ktorý patrí pod srdečnú čakru. Má harmonizujúci vplyv na celý organizmus, na fyzické, mentálne a emotívne telo. Ukľudňuje nepokojnú dušu, prejasní zdanlivo nejasnené a nevyriešiteľné, vnáša do podvedomia a vedomia jas.

Ak v sebe nosíte hlboké traumatické zážitky, ktoré ste sa snažili zatvoriť do betónovej krabice zabudnutia, ktorá ale leží na dne Vašej duše, práve chryzokol pomáha pri pochopení podstaty, prečo sa to-či ono stalo práve Vám. V duchovnej rovine prináša trvalý pocit jednoty s celkom, dôveru v Božiu veľkosť, pomáha nám práve trpezlivosťou znášať bolesť aj príkoria, pretože práve on nám môže pomôcť v pochopení, že všetko má nejaký vyšší, i keď nám doposiaľ neznámy zmysel.

Posilňuje vytrvalosť v hľadaní pravdy, poznanie pravého zmyslu života bez toho, aby sme prepadli fanatickému úsiliu zistiť hneď a zaraz tieto vyššie princípy za každú cenu.

Chryzopras nám pomáha nájsť samého seba, veriť si, hľadať istotu a odpovede, ktoré sú ukryté predovšetkým v nás samých. Dokáže zmierňovať komplexy menejcennosti, tlmí výraznú žiarlivosť a ľahké stavy hystérie. Umožňuje nám získať detskú vnímavosť, čistý, úplne nový, ničím nezaťažený pohľad na svet.

Zo zdravotného hľadiska zbavuje organizmus nahromadených nečistôt. Svojou krásnou zeleňou dáva srdcu potrebný kľud a rozvahu. Znižuje krvný tlak, čistí cievny systém, aktivuje činnosť pečene. U mužov pomáha liečiť prostatu, u žien neplodnosť, zavinenú hlavne častými zápalmi vaječníkov. Ako voda je i veľmi účinným prostriedkom pri kožných chorobách, alergiách a pliesňach. Samozrejme netreba opomenúť aj duševnú podstatu vzniku uvedených nemocí.

Ak chcete urobiť radosť bytostným-vodným žienkam, stačí im chryzopras jednoducho darovať.

OČISTA: pod prúdom vlažnej vody. Je citlivý na priame slnečné svetlo, preto ho nabíjame na nepriamom slnku.

 
GRANÁT


Z latinského granum - zrno (granátového jablka)
Jeho ohnivá červeň ho predurčila za kameň lásky. Asi najobľúbenejší je český granát, krvavočervený pyrop. V 16. storočí bol nosený ako amulet proti uhranutiu. Od 14. storočia sa traduje, že granát dokáže ovplyvňovať vitalitu človeka.

Podnecuje k všetkým aktivitám, vrátane sexuálnej, podporuje vytrvalosť na ceste k cieľu. Posilňuje vôľu a sebadôveru, vnáša chuť do života.

Je to kameň nového začiatku. Ak ste sa rozhodli: „od zajtra- inak“, granát je kameň, ktorý akumuluje Vaše sily, dodá Vám odvahu k zmenám a pomôže Vám zahnať krízy s tým spojené..

Ak granátový šperk práve nenosíte na svojom tele, neukrývajte ho doma v zásuvke. Jeho zvláštna energia dokáže prežiariť aj priestor, hlavne v kuchyni potravinám dodáva energiu navyše..

Pri kúpe granátu buďte opatrní, pozor na syntetické náhrady. Granát môžete nájsť v takmer všetkých farebných variáciách, okrem modrej. Ale pravý český granát je krvavočervený, hnedasto sfarbené granáty pochádzajú z Afriky alebo Indie

OČISTA: pod vlažnou tečúcou vodou, alebo počas noci v miske. Môžeme ho nabíjať ľubovoľne dlho na slnku dovtedy, dokiaľ z neho cítime sálať energiu.

 
 
 
 
 
 
 
 
OLIVÍN


V dávnych dobách bol vzácnym drahokamovým, ochranným a liečivým kameňom. Podľa Mojžišovej druhej knihy bol na náprsníku božích rozhodnutí osadený medzi ďalšími jedenástimi kameňmi aj olivín. V dobe baroka to bol kameň milencov.

Olivín má výrazný zlatozelený svit a je dodnes nosený ako ochranný kameň proti zlým duchovným silám, ktoré sa nám snažia uškodiť a zviesť nás z Božej cesty.. Pomáha nám vcítiť sa do Božskej jednoty, chráni nás pred pocitmi marnosti a zbytočnosti. Vnára nás do pocitov harmónie, dokonalosti a prepojenosti všetkého živého na Zemi.

Má veľmi jemné vibrácie, ktoré nám môžu pomôcť v spojení so svetom rastlín. Jeho žiara je preteplená radostnou náladou, sviežou očistnou energiou. Pomáha vniesť rovnováhu do tela svojho nositeľa.

Odporúča sa predovšetkým citovo chladným ľuďom. Upokojuje po stavoch vnútornej depresie a melancholických náladách. Na jednej strane brzdí v domýšľavosti, povýšenosti a zlobe, na druhej strane tlmí našu sebaľútosť a pocity viny. Odpustiť si znamená otočiť list a začať list nový. Chyby neopakovať, iba sa z nich poučiť..

V centre hrdla zprostredkuváva vzťah medzi srdcom a rozumom, pomáha nájsť spoločné slová vyvierajúce z múdrosti strdca. Podporuje látkovú výmenu, zažívanie, funkciu sleziny a pečene, pomáha pri zápche, zápale čriev. Olivinová voda lieči kožné choroby a pliesne. Detoxikuje organizmus.

OČISTA: pod prúdom vlažnej vody. Nabíjame na priamom slnku, ale len veľmi krátko.

 
 
RUBÍN


Latinsky ruber - červený
Je zvyčajne odrodou sivého oxidu hlinitého - korundu.. Tomuto kameňu sa hovorilo aj kameň života. Práve chróm spôsobuje jeho červené zafarbenie. Najvzácnejšie rubíny pochádzajú z Barmy a k ich typickej červeni sa pridružuje modrastý nádych. Toto spojenie ohnivej červenej a modrastej akoby spájala pozemské s duchovným. Rubín tak spája telesné s duchovným a pripomína nám, že rôzne formy lásky môžu jestvovať v dokonalom súzvuku. Teda ak vo Vás sídli pocit, že ste príliš materiálny či citovo chladný, uložte si rubín na čelo. Ak naopak cítite, že lietate v oblakoch,, ste príliš emotívny a potrebujete prebudiť pohlavnú lásku, silu vôle a chuť žiť, prebudiť vášeň, priložte si rubín na čakru srdca a koreňovú čakru.

V duševnej oblasti podporuje intuíciu. Považuje sa aj za ochranný kameň, štít pred negatívnymi vplyvmi okolia, ktoré sa nás snažia strhnúť. Má vplyv na srdce, krvný obeh a krv. Podporuje jej okysličovanie, upravuj nepravidelný, hlavne nižší krvný tlak Prostredníctvom krvi pôsobí na funkciu žliaz v slezine a na lymfatický systém. Pôsobí proti chudokrvnosti, pri menštruačných problémoch spojených s prílišným úbytkom krvi. Rubín zmierňuje koliky.

Známe sú aj kombinované liečby s kryštálmi a rubínom. Napr. väčší kryštál sa položí na centrum koreňa a dva malé rubíny sa priložia na viečka. Tým sa posilní zrak.

OČISTA: pozor na dôkladnosť. Rubín dokáže do seba veľmi poľahky prijímať negatívnu energiu. Preto ho čistíme pod prúdom tečúcej vody 10-15 minút alebo ho necháme na noc v pohári vody. Potom nabíjame minimálne 2 hodiny na slnku. Ak ho častejšie nepoužívame, stačí ho odložiť na horský kryštál.

 
 
 
 
SMARAGD


Má farbu krásnych jarných výhonkov trávy. Vtedy je často krát viac cenený ako diamant.

Je nazývaný aj kameňom božej lásky.

Pomáha duševnej očiste, harmonizácii tela, ducha aj duše. V blízkosti smaragdu sa môže častokrát dostaviť pocit súzvuku so Zemou, s jej tvorivosťou a zároveň sme prístupnejší k opozične stavaným ľuďom.

Smarad dokáže obdariť vnútro človeka jasom, pokojom, potláča zlú náladu a strach. Pomôže posilniť pamäť. Po stáročia sa mu pripisuje schopnosť omladzujúceho a regeneračného účinku na telo.

Smaragdová voda odstraňuje vrásky a lieči zápaly očí. Pomáha aj pri žlčníkových a pečeňových problémoch, pri pálení žáhy, žalúdočných vredoch a slabostiach srdca. Nové poznatky potvrdzujú jeho účinky pri infekčných chorobách epidemickej povahy ako sú chrípka, angína, úplavica, hnačka či pri otravách žalúdka. Lieči dnu, záchvaty malárie a reumatické potiaže.

Ak je smaragd v tesnej blízkosti iných kameňov, jeho účinnosť je oslabená. Výnimkou je len diamant a horský kryštál - kráľovské kamene bieleho svetla, tie ho dokonca dokážu posilňovať. V novodobých šperkoch často osadzujú smaragd a zafír vedľa seba. Pozor, toto osadenie smaragd oslabuje natoľko, že mu to môže fyzicky ublížiť. V týchto prípadoch sa veľmi často stáva, že v smaragde sa objaví trhlina či dokonca pukne.

OČISTA: Smaragd je veľmi chúlostivý kameň. Viaže na seba napätie, teda aj naše negatívne vibrácie. Ak sú tieto energie dostatočne silné a smaragd nie je dostatočne často a dobre čistený, môže dostať pukliny, ba môže dokonca puknúť. Sú aj prípady, že sa konečné puknutie podobá priam explózii. Preto je potrebné neprepínať jeho sily, nedávať ho čistiť ultrazvukom alebo parou, nevystavovať ho výkyvom teplôt, dostatočne dobre /10 min. pod tečúcou vodou alebo na noc v pohári vody)ho očistiť a veľmi krátko ho nabíjať na nepriamom slnku.


 
 
TOPAS


Jeho názov pochádza z ostrova Topasos v Červenom mori. Z duchovného hľadiska dáva každému pohlaviu typické vlastnosti, žiadané pre to ktoré pohlavie. Topás môže mať rôzne farebné prevedenie, ale azda najznámejšie sú biela, priezračná modrá a vínovo-žltá. Keďže každá z týchto farieb pôsobí na inú čakru, každej z nich sa prisudzujú iné liečivé vlastnosti.

Priezračne modrý topás utišuje, upokojuje dušu a nesústredenú myseľ. Pôsobí blahodárne na nervový systém. Pomáha nám s ľahkým srdcom opustiť zakorenené myslenie, predpojaté pocity a zvyklosti, ktoré nás brzdia vo vývoji. Je oporu v hľadaní nových ciest, pri ktorých sme tak často konfrontovaný s duševnou bolesťou, keď sa trápime neistotou, keď už nevieme ako ďalej. Priaznivo vplýva pri zápaloch horných dýchacích ciest, bolestiach hlavy, búšení srdca a pri nespavosti. Zjemňuje hlas a posilňuje hlasivky. Podľa tradície sa modrý topás používa pri liečbe detských chorôb ako osýpky a mumps.

Zlatý (žltý) topás (imperiál) má často v sebe nádych ružovej alebo oranžovej. Jeho reč hovorí, že všetko živé je zrodené láskou. Jas tohto kameňa inšpiruje a stimuluje našu myseľ, odstraňuje blokády spôsobené nespracovanými vnútornými konfliktmi a disharmóniou znižuje vysoký krvný tlak, podporuje trávenie Nespavosť, nechutenstvo, epilepsia, dna, neplodnosť a zápal spojiviek sú príklady, kde vibrácie zlatého topásu môžu pomôcť. Preventívne nás zlatý topás chráni pred nachladením, uložením na prsia, tíši dusivý kašeľ.

Strieborný (biely)topás posilňuje vo vytrvalosti a úsilí nadobro sa zbaviť závislostí. Pozitívne ovplyvňuje obličky a slezinu, pri chorobách obličiek odvodňuje telo, vyrovnáva hormonálne výkyvy žien u žien v prechode a pomáha pri dne.

OČISTA: je chúlostivý na prudké zmeny teplôt, čistíme ho vo vlažnej vode a krátko nabíjame na nepriamom slnku. Zvláštna opatrnosť sa vyžaduje pri modrom topáse. Pri prehnanom nabíjaní hrozí strata farby.


ZAFÍR
V staroveku bol považovaný za kameň najvyššej duchovnej hodnoty. Od 6. storočia zdobí tmavomodrý zafír prstene kardinálov, ktorým má pomôcť vyjasniť rozum, očistiť srdce a posilniť vieru.

Zafír je kameňom viery a duchovnej čistoty. Nájdeme ho v širokom spektre farieb modrej, fialovej, modrofialovej, žltej niekedy prechádzajúc do oranžovej, či dokonca ako číri.

Neutralizuje zmätok, ilúzie, ktoré stoja v ceste k poznaniu, že sme narodení a žijeme z vôle Božej, ktorá je bezčasová a večná. Pripomína nám existenciu vyššej sily, než sú naše priania, vôľa či prianie postaviť sa osudu. Ak sa pokúsime s nimi dostať do súladu, dosiahneme svoje ušľachtilé ciele ľahšie a bezpečnejšie.

Hlboká modrá zafíru očisťuje, oduševňuje, lieči. Zafír pomáha odhaliť pravdu a ilúziu. V psychickej oblasti nás zafír učí nestrácať hlavu, keď nás prepadne hnev, brzdí v nás nedočkavosť. Je to kameň koncentrácie. Uchováva stály vnútorný pokoj mysle.

Podľa starých aj novodobých poznatkov má zafír širokú škálu uplatnenia pri liečení najrôznejších porúch a ochorení. Znižuje teplotu, vysoký krvný tlak, čistí krv, utišuje bolesti a krvácanie. Ak ho položíme na čakru srdca a hrdla, zmierňuje astmu, v čakre čela zabraňuje závratom, nevoľnosti, nadmernému poteniu. Pri krvácaní, nádorových a vredových ochoreniach prikladáme vyčistený kameň priamo na postihnuté miesta. Jeho ukľudňujúca modrá pozitívne vplýva pri nespavosti.

Na lačný žalúdok je možné užiť zafírovnú vodu - cez noc necháme kamienok zafíru „vylúhovať“ vo vode. Táto voda detoxikuje organizmus, prečisťuje obličky, žlčník, znižuje krvný tlak Zafírová voda sa používa aj v kozmetike - spevňuje nechty, lieči nečistú pleť a pôsobí proti vypadávaniu vlasov.

Asterický (hviezdnatý) zafír má rovnaké vlastnosti ako modrý zafír, je však priezračnejší. Dá sa preto použíť pri silných bolestiach a pokročilejších chorobách.

Zafír oranžovej farby, nazývaný aj podparádča (v preklade leknový kvet) podporuje funkciu žliaz, psychicky pomáha pri poznávaní vlastného ja. Kameň ukladáme na pupočnú čakru.

OČISTA: pod tečúcou vlažnou vodou. Je citlivý na priame slnečné svetlo, preto ho nabíjame len krátko. Ak vznikne vzájomné prepojenie medzi majiteľom a kameňom, majiteľ sám vycíti, či kameňu lepšie neprospieva len dobíjanie na dennom svetle. Silu umocníme uložením na horský kryštál.

Adulár

 známy aj ako mesiačik. Môže byť bezfarebný až mliečny, alebo trblietavo modrastý, nažltlý, zelenkavý alebo oranžový. Má sklený až perleťový lesk a je priesvitný. Nachádza sa na Srí Lanke. v Brazílii, USA, Austrálii, Madagaskare a Indii.

Mierne, tajomné žiariace svetlo nás spojuje s citlivou, vnímavou a snívajúcou časťou našej bytosti. Umožňuje nám práve túto časť nášho ja včleniť do celkovej osobnosti. Adulár nám sprostredkuje prístup k najhlbším pocitom a ukáže nám, že ak tieto pocity prijmeme, staneme sa dokonalejšími a môžeme si z nich načerpať veľa tvorivých síl. Jeho mäkké, ženské, nežné vibrácie môžu rozpustiť niektoré "stvrdnuté" emocionálne štruktúry a napomáhajú k emocionálnej rovnováhe. Adulár v sebe obsahuje silu Mesiaca, preto je symbolom ženskosti a podporuje také vlastnosti ako miernosť, vnímavosť, intuíciu a schopnosť liečiť prostredníctvom lásky.

Ženy zavedie do tajomných, mystických oblastí, do styku so silami ukrytými v hĺbke ich nežnosti. Takmer vo všetkých kultúrach bol adulár pokladaný za magický kameň. V Indii ho napríklad zaľúbení nosili pri dorastajúcom Mesiaci, aby rástla ich láska. Pri ubúdajúcom Mesiaci vraj umožňuje pohľad do budúcnosti.

V liečbe sa používa na harmonizáciu lymfatickej sústavy, pri zdurených uzlinách sa dáva na postihnuté miesta. (Pred i po použití treba kamienok umyť pod tečúcou vodu, nechať ho nabiť slnečnou i mesačnou energiou). Staré pramene uvádzajú, že adulárom sa liečilo TBC a iné pľúcne problémy, ako ak plodnosť. Jeho základnou vlastnosťou je odstránenie citových blokád.

 
 
 
 
 
 
 
 
Ametyst

môžeme použiť všade tam, kde sú na pozadí porúch stresy, napätie a nespracované zážitky. Ak nás bolí hlava, odporúčame prechádzať si kameňom po čele a sluchoch a potom ho na chvíľu položiť medzi obočie. V noci pod vankúšom nám pomôže rýchlejšie zaspať, niektoré ametysty dokážu liečiť aj nespavosť. Sprostredkováva príjemné sny. Používa sa tiež na liečbu fóbií, halucinácií a hystérie. Precitlivelá pokožka reaguje veľmi dobre na omývanie ametystovou vodou. Prisudzuje sa mu očistný vplyv a cievy a krv. Ametystová voda, ak ju pijeme po dúškoch, pomáha proti opilstvu. Pri liečbe závislosti je dobré ležať s kameňom na pupku.

Ametyst uvádza do súladu jemnohmotnú energiu a fyzické telo. Podporuje intuitívne chápanie a možno ho využívať na zlepšenie duchovných schopnosti a pri meditáciách. Táto odroda kremeňa nielen že patrí medzi najobľúbenejšie kamene, ale spolu so smaragdom sa v liečení najčastejšie využíva. Ametystos v gréčtine znamená neopojivý a svojho majiteľa má chrániť pred účinkom opojných nápojov. Mystici si ametyst veľmi obľúbili. Domnievali sa, že jeho vplyvom sa človek ľahšie odpútava od emócií.

V psychospirituálnej rovine očisťuje od nedobrej karmy, teda od činov spáchaných v minulom živote. Ametyst pomáha ľuďom s nízkym sebavedomím. I vďaka nemu začneme dôverovať silám univerza. Tým, že spája červenú a modrú, pomáha aj zjednocovať a udržiavať rovnováhu medzi mužom a ženou.

 
 
 
 
 
 
Jadeit

obyčajne svetlozelený, ale aj žltej, či levandulovej farby je poslom mieru a harmónie. Má upokojujúce a uvoľňujúce vibrácie. Vyrovnáva pocity. Robí nás skromnými a spravodlivými a dáva schopnosť vcítiť sa do starostí iných. Obdaruje nás silu správnym smerom rozdávať svoju lásku.

Používa sa na upokojenie, pri nespavosti. Osoží pri problémoch s ľadvinami a močovým mechúrom. Na šiestej čakre, teda čele mierni migrénu. Starí mágovia radili rodičkám, aby ho pri pôrode držali v ruke.

Zaľúbeným pomáha prehlbovať ich emotívne väzby. Jadeit súvisí s čakrou srdca. Zaujímavé je, že v Európe sa dlho nerozlišoval nefrit a jadeit. Tento kameň patrí medzi najuznávanejšie na Ďalekom východe. S jeho kultom sa stretávame už v predkolumbovských civilizáciách. Číňanom jadeit zhmotňoval spravodlivosť, napríklad Konfúcius si želal, aby ľudská duša bola tak húževnatá, ako je práve jadeit.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jantár

Kameň, ktorý by určite mal mať každý, kto trpí často smútkom. Vlastne ide o skamenenú živicu z treťohôr, teda má 40 až 50 miliónov rokov. Na stupnici tvrdosti je iba na druhom až treťom mieste. Je typicky medovožltej farby, niekedy slonovinovo biely, oranžový až hnedý a vzácne i zelený, alebo čierny. Ako platidlo ho používali už v dobe kamennej. Veľmi bohaté náleziská sú na pobreží Severného a Baltského mora, ďalej na Sicílii, Kanade, Kolumbii a v Dominikánskej republike.

Jantár - je nabitý slnečnou energiou vysokej frekvencie, ktorá má schopnosť prečistiť celý náš organizmus. Jeho hlavným poslaním je oznamovať, že život je plný svetla a tepla. Preto svojmu nositeľovi daruje radostnú myseľ, zbavuje ho strachu a prehlbuje jeho úsudok. Posilňuje i našu vôľu pri samoliečení a preto ho v podstate možno použiť pri všetkých ochoreniach. Jeho žiarenie pôsobí na hormonálny a tráviaci systém. Veľmi utíši bolesti pri zápale močového mechúra, žlčníkových kolikách, ale osoží i pri ochorení pečene, pri astme a bronchitíde. Prináša úľavu pri infekciách a horúčkach. Vyskúšajte si jantár, ak ste prechladnutí. Mal by vám dodať pocit tepla. Voľakedy ho dávali ako náhrdelník malým deťom na krk, v čase keď im rástli zúbky. Cmúľanie jantáru aj dospelým na krátky čas pomôže pri bolestiach zubov, ale na druhý deň je aj tak potrebné navštíviť zubára.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karneol

Symbolizuje teplú a životodárnu energiu Zeme. V starovekom Oriente ho nosila každá žena. Je hnedo červený a niekedy oranžovej farby. Jeho elektromagnetické vlastnosti posilňujú náš pocit vyrovnanosti a prírodnej spolupatričnosti. Týmto kameňom sa naše myšlienky prehrejú ohľaduplnosťou, pochopením a účasťou k nášmu okoliu. Karneol nás učí prežiť daný okamžik naplno a pomocou vitality a koncentrácie splniť naše poslanie na zemi. Je vhodný najmä pre tých, ktorí svojou nesústredenosťou nie sú schopní nájsť si správny smer života. Prebúdza tvorivosť, kreativitu a naše schopnosti správne uplatniť v praxi.

Pomáha pri kŕčových žilách, otravách krvi, pri vonkajšom krvácaní, reumatizme a stabilizuje krvný obeh. Karneol zafarbený do oranžová odstraňuje bloky spôsobujúce neplodnosť, impotenciu a ľadvín.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lazurit

Mali by  nosiť tí, ktorí trpia rôznymi neurózami, alebo bolesťami hlavy. Je svetlej až tmavomodrej farby, často s bielymi prúžkami, alebo škvrnami a zlatými zrniečkami pyritu. Na stupnici tvrdosti obsadzuje piatu až šiestu priečku. Náleziská sú známe v Afganistane, Chile, Barme a Rusku. Obyčajne je nepriehľadný, len zriedka priesvitný. Jeho názov pochádza z latinského lapis - kameň a arabského lazuri - nebo, modrý.

Vďaka lazuritu, ktorí pripomína večernú oblohu, nachádzame univerzálne zákonitosti, v našom vnútri zasa posiluje dôveru v skrytú silu a poriadok vesmíru

Nie je bez zaujímavosti, že lazurit uctievali mnohé národy ako posla nebies, ktorý prináša ľudstvu múdrosť. Egypťania boli presvedčení, že meditovaním nad týmto kameňom sa dotýkajú záhybu nekonečného Božieho plášťa. Niektoré národy ho zasa považovali za kameň priateľstva, lebo podporuje harmóniu v medziľudských vzťahoch.

Pomáha vraj rozvíjať zmysel pre spoločnosť práve uvedomením si svojho miesta a svojho poslania na zemi. Pochopíme, že sme súčasť celku, presne tak ako hviezdy sú súčasťou oblohy. Lazurit bol preto tak obľúbený, lebo podľa mnohých mágov od svojho majiteľa odháňal nešťastie. Lazurit a tyrkys sú kamene, ktoré sa v najväčšom množstve našli v Tutanchamonovej hrobke.

Lazurit zavesený na krku zbaví deti strachu. Veľmi výrazne pôsobí na energetické centrum v oblasti hrdla, tým vysvetľujú liečitelia jeho účinok na schopnosť komunikovať. Je preto vhodný pre introvertov a autistických pacientov. Novšie pramene hovoria o jeho pozitívnom vplyve na depresívnych ľudí. Zlaďuje aj činnosť žliaz s vnútornou sekréciou. Údajne priaznivo pôsobí na metabolizmus vápnika, fosforu, vitamínov B, C a E a pomáha viazať hemoglobín a kyslík, čo ocenia zasa straší ľudia.

U iných kameňov lazurit zvyšuje ich liečivú schopnosť, preto ho možno využiť na posilnenie ich vplyvu. Niektorí autori uvádzajú, že lazurit pomáha uchovať potravinám trvanlivosť.

 
 
 
 
 
 
Malachit 

 je smaragdovo zelený, ale môže mať aj iné odtiene zelenej. Svetlé a tmavé prúžky v ňom tvoria krásne obrazce. Ako keby nám pripomínali svetlo, ktoré sme kedysi dávno zo svojej mysle zapudili hlboko do nášho podvedomia. Tento kameň nás učí zmieriť sa so skutočnosťou, že nie sme dokonalí, že aj mi máme tienisté stránky osobnosti. Keď ich spoznáme a budeme ich korigovať, môžeme sa začať vyvíjať a rásť.

Učí nás aj k úcte samých k sebe, k láske k životu a ak lepšie porozumieme sebe, určite ľahšie pochopíme konanie svojich blízkych. Malachit je spätý s prírodou, prírodnými dejmi a procesom rastu. Prostredníctvom neho môžeme túto silnú prírodnú energiu čerpať. Naladí nás na striedanie svetla a tmy, dávania a prijímania, na večný kolobeh, ktorí sa deje v živote. Podľa starých povier vraj voda vypitá z malachitovej čaše nám pomôže rozumieť reči zvierat. Práve pre vlastnosť, že veľmi podporuje rast, odporúčal sa malachit tehotným ženám a deťom.

Ako sme už povedali, malachit odstraňuje všetky škodlivé energie z tela. Je veľmi užitočný pre tých, ktorí sa podrobili, alebo boli vystavení ožarovaniu. Dáva sa tiež na všetky bolestivé miesta. Tým, že nám pomáha pochopiť samých seba, uvedomíme si pod jeho vplyvom aj príčinu choroby. V súčasnosti sa malachitom ošetruje čakra srdca. Ak ju dávame práve na túto oblasť, pomáha pri riešení citových problémov. Pozor, po každom liečebnom úkone treba malachit riadne očistiť. / Najlepšie v morskej soli, alebo ho poriadne umyte a vystavte na slnko./

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ruženín

Svojim svetlom vyvoláva lásku a miernosť. Stará tradícia hovorí, že tento kameň dokáže vyliečiť rany srdca, ktoré nám v priebehu života spôsobil nedostatok lásky, alebo odmietnutie alebo nevšímavosť blízkych. Srdce sa jeho pôsobením "odblokuje" a dokáže prijať prúd radosti zo života. Učí nás mať rád seba a čo je nie menej dôležité, pomôže nám odpustiť sebe i druhým. A za tohoto predpokladu vychádzame ľuďom v ústrety, slobodne a otvorene bez akýchkoľvek očakávaní,

Ruženín pomáha aj vnímať krásu zo všetkých oblastí umenia a mohli by sme ho pokojne nazvať "kameňom umelcov." Dokáže totiž aj oživiť fantáziu.

V liečbe sa využíva na upokojenie srdca, pomáha odbúravať emocionálne stresy. Preto by mal byť umiestnený na dlhšej retiazke, aby sa srdca dotýkal. Pri liečbe ho kladieme na oblasť srdcovej čakry. Niektorí odborníci tvrdia, že by ho mal mať pri sebe každý liečiteľ, pretože vynikajúco poslúži pri odovzdávaní energie chorému, a to i na väčšiu vzdialenosť. Ruženín celkovo stabilizuje a posilňuje cirkuláciu energie v akupunktúrnych dráhach. Dobré výsledky sa dosiahli s ruženínom v liečení mužskej neplodnosti. Najvhodnejší je však na liečenie úzkostí a neurózy.

 
 
 
 
 
 
 
 
Hematit

 je dobrým radcom pri prekonávaní i tých najväčších životných ťažkostí. Tento kameň, či lepšie rudu si veľmi vážili už v staroveku. Galén napríklad uvádza použitie hematitu pri liečbe očných chorôb a bolesti hlavy. Plínius v zhode s tradíciou starého Egypta ho doporučuje k terapii krvácavých stavov. Starí Egypťania hematit užívali na liečenie akýchkoľvek poranení a hysterických stavov.

Súčasní liečitelia tvrdia, že má kladný vplyv na tvorbu krvi a buniek, vitalizuje celé telo. Po chorobách zvyšuje schopnosť regenerácie tela. Svojimi hustými vibráciami odstraňuje stavy slabosti. Dobre sa osvedčil aj pri búchaní srdca, kŕčoch, bolestí chrbta a nespavosti. Všetkým znameniam pomáha objaviť vnútornú silu a vyrovnávať sa s väčším pokojom s problémami, učí nielen v nich dobre obstáť, ale vychádzať z týchto skúšok s väčšou životnou múdrosťou a odvahou. V Oriente sa verilo, že varuje pred blížiacim sa nebezpečenstvom a chráni panny pred zlým pohľadom. V období, keď sme duševne, či fyzicky veľmi unavení v hematite určite nájdeme oporu.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

zdravie zamestnanie

(zuzana , 13. 5. 2011 21:55)

5.4.1976