Choď na obsah Choď na menu
 


AROMATERAPIA

26. 12. 2008

      

 Obrázok

 

 

 

     AROMATERAPIA

 

Čuch je jedným z najviac evokujúcich zmyslov. Vône sú schopné vyvolať veľmi efektívným spôsobom najrôznejšie emócie a spomienky. Na vône reagujeme skôr emocionálne ako intelektuálne. Každý je schopný okamžite povedať či sa mu niektorá vôňa páči alebo nie. Naše nosy používame pravdepodobne častejšie ako si to uvedomujeme. Vône nesú v sebe správu, posolstvo a ovplyvňujú nás veľmi jemným spôsobom a to i napriek tomu, že niekedy ani nevieme, že niečo voniame. Každý z nás je unikátnym posolstvom a tak iba unikátny "liek" bude pre každého postačujúci. Preto musíme vyberať pre danú osobu takú "liečbu", ktorá vyváži jej nedostatky a rozvinie jej vlohy.

Aromaterapia:

Aromaterapia predstavuje jeden zo spôsobov využitia prírodných síl za účelom liečenia. Je to skutočne holistická terapia, ktorá berie do úvahy stav mysle, tela i ducha osoby, ktorá hľadá pomoc. Už dávno je známe, že podstata väčšiny chorôb spočíva v hĺbke duše. Tejto viery sa držal i Platon. Aj veľká časť múdrosti čínskej medicíny je tvorená myšlienkou, že krv a telesné tekutiny v živom organizme, predstavujú energiu, nazývanú čchi. Esenciálne oleje sú "životné látky" a čchi rastlín, ktoré vznikajú spolupôsobením rastlín a slnečného svetla. Preto môžeme chápať éterické oleje aj ako poslov energie a vedomia. Každý z nás rozlišuje silice na tie, ktoré mu voňajú príjemne a na tie , ktorých vôňa je pre neho neprijateľná. Nesmieme preto pri výbere eterických olejov podceňovať osobné vnímanie jednotlivých vôní. Napriek tomu, že éterické oleje môžu mať okamžitý účinok, väčšina dizharmónii dlhodobého charakteru si vyžaduje trpezlivosť ducha.

Aromaterapia a jej princíp:

Esenciálne oleje pôsobia vo všetkých rovinách. Môžu okamžite zmierniť fyzické symptómy a súčasne budú pôsobiť aj na emočnú a mentálnu rovinu.
Eterické oleje pri vdychovaní prenikajú cez nos ku koreňu vnútorného nosa, ktorý je vystlaný tenkou vrstvou sliznice. Do tejto sliznice prerastajú veľmi jemné chĺpky a vytvárajú vrstvičku čuchových nervových buniek, takže čuch je výnimočný práve tým, že dochádza priamo k interakcii medzi neurónom a zdrojom stimulácie. Druhý koniec každého neurónu vedie priamo k čuchovému centru v mozgu. Čuchové stimulácie teda dokážu vyvolať okamžitú a priamu reakciu nervového systému.
Esenciálne oleje sú prírodné organické látky, sú ako materské mlieko každej rastliny, majú životnú silu, ktorú možno nájsť iba v živých organizmoch. Človek a rastlina sú udržované pri živote rovnakou životnou silou a sú preto v harmónii. Takže na liečivé účinky je nutné používať iba prírodné esenciálne oleje.
Prenikanie esenciálných olejov cez pokožku je pomalšie, rozptýlenejšie a tak i bezpečnejšie. K tomuto prenikaniu dochádza výmenou medzi mimobunkovými tekutinami a krvou, lymfou a tkáňou. Tieto roznášajú telesné tekutiny k orgánom, ktoré ich zčasti vstrebú. Ak teda dodávame esenciaálne oleje do organizmu pokožkou, cestujú po našom tele s telesnými tekutinami a tak preniknú priamo do daného orgánu.

Aromaterapia a jej výnimočnosť:

Aromatické oleje nám zvyšujú hodnotu života vo všetkých oblastiach. Či už pri ich používaní na liečenie, pre krásu v kozmetike, alebo na ukľudnenie mysle. Vynikajúco sa hodia i na zvýšenie zmyselnosti a navodenia príjemných pocitov, optimizmu, či na povzbudenie duchovného vedomia. Sú nádherne voňavé a pôsobia okamžite. Dajú sa namiešať a použiť konkétne pre každého, pretože každý z nás je unikatným posolstvom a tak iba unikátny liek bude na liečenie postačujúci. Preto musíme hľadať aromatické látky vhodné pre osobu, ktorú chceme liečiť tak, aby vyvážila jej nedostatky a rozvinula jej vlohy. A to nám aromaterapia umožňuje.

Aromaterapia a jej história:

Silicové oleje sú darom prírody a ľudstvo si ich váži už od staroveku. Voňavé silice doprevádzali už dávnych Egypťanov po celý ich život a rovnako boli cenené aj v starom Grécku. Egypťania neboli jediným národom, ktorý používal aromatické látky. Dochovala sa hlinená doštička z Babylonu pochádajúca asi z roku 1800 p.n.l., na ktorej je objednávka ne olej z cédru, myrhy a cypryšteku. Tiež židovské národy používali oleje a kadidla. Gréci sa veľa naučili od Egypťanov ako používať a vyrábať parfémy a aromatické látky. Rímania používali parfémy ešte viac ako Grékovia. Používali parfémy na kúpele, masáže, ale voňali si s nimi i vlasy, telo, šaty a dokonca i vojenské vlajky a steny domov. Rovnako boli dobre známe Arabom, najmä arabský lekár Avicena, ktorému sa pripisuje rozvoj destilácie a pokrok vo výrobe aromatických látok. Cez krížové výpravy sa dostali aj do Európy. Koncom 13.storočia si Európa začala svoju vlastnú módu vôní. Prvá zmienka o "aromaterapii" sa objavila práve vo Francúzku. Tiež Taliansko prispelo k rozvoju aromaterapie. Hlavnú pozornosť na psychologicko-energetickú rovinu sústredil a prepojil znalosti čínskej medicíny s praxou aromateraputa Gabriel Mojay. Otvoril tak tretiu cestu pre využitie esenciálných ojejov na liečenie našej duše. Používať esenciálne oleje ako poslov energie a vedomia.

Perlička:

Telo je ako harfa a ak sú jej struny príliš voľné alebo príliš napäté, nástroj je rozladený, človek je chorý. A ak je harfa ľudského tela rozladená, môžeme hľadať liek na jej vyharmonizovanie v nekončnom bohatsve prírody. Vône, ktoré dokážu vyvolávať uspokojenie, sú v rastlinách tak výrazné a príjemné, že žiadne pilulky z lekárne sa im nevyrovnajú.
John Gerarde.

Čo sú eterické oleje:

Eterické oleje sú rozpustné v olejoch, mlieku a alkohole. Všetky pôsobia antisepticky a dezinfekčne. Pretože sú to silne koncentrované látky nemali by prísť do styku s pokožkou, môžu vyvolať alergickú reakciu. Dôležité je používať pravé prírodné oleje. Sú účinnejšie a je v nich prítomná aj liečivá životná sila rastlín. Vonné syntetické oleje používame len na prevoňanie priestoru. Treba poznamenať, že vnútorne používať eterické oleje veľmi neodprúčame, vzhľadom na ich koncentrovanosť a možnosť podráždenia sliznice. Vnútorné používanie patrí výlučne do rúk aromaterapeuta.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.