Choď na obsah Choď na menu
 


Čaj - Čajové konvičky a ich história

21. 3. 2009

Vývoj Keramiky

Nový spôsob prípravy čaju mal vplyv aj na náčinie . Zatiaľ čo predtým sa čaj varil v hrnci alebo v kanvici , teraz sa priamo obáral horúcou vodou v šálke alebo v kanvici s vrchnákom. Od tohto okamihu sa čajová kanvica stala najdôležitejším predmetom pri príprave čaju . Prvé čajové kanvičky boli z pálenej  keramiky z oblasti JI – SING . Náleziská hliny v tejto oblasti dodávajú základnú surovinu pre jedinečnú kvalitu čajovej keramiky , ktorá  medzitým  získala svetovú slávu . Odtieň , ktorý sa v celej Číne  nájde iba v tejto oblasti , sa vyskytuje v troch farebných triedach : RED SOIL ( červená hlina) PURPLE SOIL (tmavohnedo fialová hlina ) GREEN SOIL (okrová hlina ). Miešaním a rozdielnou teplotou pálenia sa vyrábali rozličné farebné odtiene . Ručné robené čajové kanvičky sa vyznačovali ozdobami , prípadne maľovanými kaligrafiami , ako aj naturalistickými ozdobami . Dodnes je mesto JI-SING so svojími početnými dielňami MEKKOU pre milovníkov čaju z celého sveta . V JI-SINGU sa dokonca nepilo ani zo šálok, ani z pohárov , ale z kanvičiek , kotoré boli malé a pôvabné. Potrebovali iba toto jedno náčinie. Kanvičky mali byť vždy malé , pretože vo veľkých kanvách rýchlo vyprchala vzácna vôňa . Aj čajové ceremónie , ktoré sa dovtedy celebrovali v kláštoroch , si našli prístup do spoločnosti. V domoch mávali malé čajové oltáre , kde zapaľovali  vonné tyčinky na prečistenie vzduchu , kôr ako šli piť čaj.

Počas dynastie ČCHING (1644-1911) si čaj našiel svoju cestu do sveta ako tovar . Vtedy objavili metódu výroby čierneho čaju , ako nám rozpráva nasledujúci príbeh ::::::

Počas ópiovej vojny cudzinecké skupiny obsadili čajovú fabriku a využívali ju ako zásobovaciu miestnosť . V hale ležal čerstvo nazbieraný čaj, ktorý si nikto nevšímal . Čajové listy začali kvasiť, proces fermentácie sa začal , a šírila sa silná vôňa . Vojaci konečne dovolili čajovým farmárom pozrieť sa na svoj čaj . Ty sa potom pokúšali nepodarený čaj ponúknuť na predaj na trhu . Nepodarený čaj ako si mysleli mal veľký úspech a rýchlo sa predal .    

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.