Choď na obsah Choď na menu
 


Žihľava dvojdomá

11. 2. 2009

Obrázok

Žihľava Dvojdomá

Nájdeme ju na celom svete s výnimkou Južnej Ameriky a tropickej Afriky . V našich podmienkach je jej výskyt veľmi hojný a nájdeme ju kdekoľvek .

Žihľava sa v liečiteľstve používa už od stredoveku . Nazbieraná pred sv. Jánom sa vkladala za okná a prahy domových dverí , aby zabraňovala vojsť zlým duchom do domu.

Zbierajú sa listy alebo vňať do veľkosti 20 cm . Sušia sa rýchlo v tieni alebo umelým teplom do 50 stupňov C. Farba žihľavy musí byť tmavo zelená

Koreň sa zbiera v marci a apríly a v septembri a októbri , suší sa umelým teplom do 50 stupňov C

Najkvalitnejšiu drogu (vňať) získame zberom do 20 mája

Žihľava a jej účinky : - protirakovinové , pomáha pri arteriskleróze , upravuje metabolizmus , užíva sa ako jemné hemostatikum , antireumatikum antistatikum , ovplyvňuje funkciu pečene a žlčníku , znižuje hladinu cukru v krvi, upravuje krvný tlak, zlepšuje srdečnú činnosť.

Koreň sa používa formou odvaru proti zaplieňovaniu pľúc, proti kašľu , bielemu výtoku , vodnateľnosti.

Pre vonkajšie použitie sa do poručuje pri vypadávaní vlasov a k podpore ich rastu.

UPOZORNENIE : Žihľava dvojdomá  nie je tak bezpečnou rastlinou ako sa o nej tak často hovorí . Príčinou je vysoký obsah  šťavelanov až 20 % , ktoré majú nežiaduce účinky na organizmus . Patria sem škodlivé vplyvy na srdečnú činnosť  a zrážanlivosť krvi . Pri častom pití Žihľavy je nebezpečenstvo tvorby ľadvinových kameňov. Nedoporučuje sa ju podávať pri menštruácii .

Z týchto dôvodov žihľavu nepodávame dlhodobo a ani vo veľkých

dávkach .

Prírodná žihľavová šťava :Čerstvú nazbieranú žihľavu  na drobno rozkrájame potom dôkladne rozmixujeme  , hmotu ktorú získate prepasírujete cez gázu alebo biele plátno . Prípadne   ak mate odšťavovač tak šťavu získate bežným odšťaveným .

Šťava čistí a zlepšuje krv , podporuje tvorbu červených krviniek . Povzbudzuje žalúdok a brušné žľazy, blahodarné pôsobí na pečeň a slezinu neutralizuje kyselinu močovú a odstraňuje nervové potiaže .

Odvar : 2 lyžičky drogy sa prelejú šálkou vriacej vody a varí sa to ešte 5 minút, scedí a pije sa ráno a večer nesladený.

Žihľavový sirup : 250 g žihľavy sa preleje 1,5 L vody , krátko sa povarí a nechá sa to macerovať 24 hodín , potom sa scedí pridá sa dvojnásobné množstvo cukru a zvarí sa to do hustoty medu. Sirup sa užíva 3xdenne 2 polievkové lyžice.

 

Žihľavová tinktúra : Mladé rastlinky i s koreňmi , natrhane najneskôr do 15 mája , dôkladne sa umyjú a nakrájajú, dajú sa do sklenej fľaše (najlepšej z tmavého skla ) a zalejú sa 40 % liehom , tak aby lieh presahoval o 0,5 až 1 cm.

Fľaša sa dobre uzavrie na necháme ju macerovať 14 dní , potom sa zleje , bylinnú hmotu ešte vylisujeme a prefiltrujeme . Použitie pri chorobách pečene , žlčníku a sleziny, pľúc , kŕčoch a vredoch, pri nachladnutí . Na vonkajšie použitie – pri ekzéme , piesňach na nechtoch a na kurie oká.

Čaj proti reumatizmu a k odvodneniu  : Žihľavová vňať 20 g , púpavový koreň s vňaťou 20g, brezové lístie 5 g a šípky 5 g . Na prípravu jednej šálky dáme 2 lyžičky tejto zmesi a prelejeme vriacou vodou , 15 minút lúhujeme , potom scedíme . Podávame 3xdenne 1 šálku 6 týždňov.

Nálev proti vypadávaniu vlasov 100g sušených listov žihľavy sa preleje vriacou zmesou z 0,5L vody a 0,5 vinného octu. Nechá sa to lúhovať 10 minút potom sa to scedí. Nálevom sa umyje hlava bez použitia   šampónu niekoľko večerou za sebou , tesne pred spaním.

Prípravok proti vypadávaniu vlasov do 350 ml Alpy sa dujú dve hrste dobre narezaných koreňov lopúchu a 1 hrsť koreňa žihľavy. Po týždennom vylúhovaní sa výťažok scedí a doplní sa 500 ml destilovanej vody. Po každom umytí hlavy sa týmto výťažkom robí intenzívna masáž vlasových  korienkov . Prípravok sa nezmýva .

 

Olejová kura s rozmarínom , tymianom a žihľavou : Táto kúra je pomocníkom pri boji proti lámavým vlasoch . Najlepšie je ju používať raz do týždňa .

40ml ricínového oleja , 20 ml olivového oleja , 10 g tymianu , 10 g rozmarínu 10 g listu žihľavy .

Obidva oleje zmiešame . Sklenú nádobu (lepšie je dať väčšiu a z tmavého skla ) naplníme bylinkami a nalejeme na ne olej , dobre premiešame uzavrieme a necháme 2 dni odpočívať v tmavej miestnosti. Potom scedíme cez gázu a bylinky sa pri tom musia dôkladne vymačkať .  Vzniknutý olej dôkladne vtrieme do vlasou a pokožky , potom sa vlasy zabalia do fólie a do froté uteráka a kuru pokiaľ je možné necháme pôsobiť v teple 2 hodiny . Nakoniec sa kúra  šampónom zmyje .