Choď na obsah Choď na menu
 


Hrudná kosť , Mostík

12. 3. 2009

Hrudná kosť , Mostík ( STERNUM)

Hrudná kosť je plochá kosť uložená na prednej strane hrudníka . Skladá sa z rukoväte a z tela a z mečovitého výbežku . Na rukoväti , na hornej časti je hrdlová zárez , po stranách sú rebrové zárezy kľúčovej kosti pre spojenie s kľúčnymi kosťami . Po bokoch rukoväti a tela mostíka sú rebrové zárezy pre spojenia s prvým až siedmym rebrom . Na dolnom konci mostíka sa nachádza variabilný mečovitý výbežok . Medzi telom a rukoväťou kosti z bočného pohľadu je uhol mostíka . Uhol mostíka vzniká tým, že rukoväť je proti telu ohnutá dorzálne . Uhol má vplyv na klenutosť hrudníka .

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hrudná kosť

(Diana, 22. 11. 2015 18:47)

Dobrý deň, som dievča mám 15 rokov a trápy ma jedna z vecí. Tesne na začiatku hrudnej kosti mám nejakú hrčku nieje v tvare ničoho len je trošku tá kosť posunutá dohora. Mám veľa problémov. A mám hrčku aj na hlave bojím sa že je to nejaký nádor . objavujú sa mi dosť často a nebolia.

odpoved

(peto, 2. 6. 2010 19:48)

ak ju mas vyklenutu moze to byt tzv. vtaci hrudnik alebo nieco podobne co je sposobene krivou chrbticou da sa to spravit ale len operacne...

výrastok na hrudnej kosti

(Agáta, 21. 3. 2010 14:43)

Prosím o radu na hrudnej kosti mi narástla akási hrčka v priemere asi 1,5 cm. Cítim ju ako akési pálenie. Poraďte mi čo to môže byť. Bola som aj na vyšetrení s prsníkmi nič mi nezistili.